Yunanistan’dan Türkiye’ye: Ya uzlaşırız, ya Lahey’e gideriz! - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’dan Türkiye’ye: Ya uzlaşırız, ya Lahey’e gideriz!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “2020 Aspen Security Forum” kapsamında yaptığı konuşmada Yunan-Türk ilişkilerine değindi.

“Hem Türkiye’ye karşı, hem de dünya kamuoyuna karşı samimiydim ve eğer Türkiye ile uzlaşmaya varamıyorsak, Lahey Mahkemesi’ne gidelim dedim” diyen Miçotakis sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye ile anlaşabildiklerimiz üzerinde anlaşalım, anlaşamadıklarımızda Mahkeme’nin kararına saygı duyalım. Uluslararası Hukuk’a saygı duyalım. Sanırım bu aramızdaki farklılıkları çözemediğimiz durumda -eğer çözemezsek- adil bir yaklaşım.”

Yunan Başbakan Miçotakis ayrıca Ankara’nın sistematik olarak tahrik edici bir tavır sergilediğini söyleyerek, Türkiye-Libya anlaşmasını, Yunan adaları üzerinde Türk savaş uçaklarının uçuşlarını, Kıbrıs’taki Münhasır Ekonomik Bölge’de (MEB) Türk gemilerinin doğalgaz araştırmaları ve Meriç’teki Türk-Yunan sınırında mültecilerle yaşanan gergin olayları örnek gösterirken, son olarak bunlara ayrıca Türk NAVTEX’in Yunan kıta sahanlığı içinde araştırma yapma ilanı ve Ayasofya’nın camiye çevrilmesini de ekledi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Toptan Elektrik Fiyatları, Avrupa'nın En Pahalı Dördüncüsü

Yunanistan, 2023 yılının ilk sekiz ayında toptan elektrik fiyatları konusunda Avrupa’nın en pahalı dördüncü ülkesi oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sivil Savunma Siren Sistemi Test Edilecek: İşte Detaylar

Yunanistan’da 2 Ekim 2023 Pazartesi günü Sivil Savunma siren sisteminin denemesi yapılacağı duyuruldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Market Pass paraları hesaplara yattı

Yunanistan’da pahalılıkla mücadele kapsamında verilen Market Pass yardımının üç taksiti birden 29 Eylül Cuma günü hak sahiplerine ödendi.
Devamını oku...