Yunanistan’dan Türkiye’ye: Ya uzlaşırız, ya Lahey’e gideriz! - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’dan Türkiye’ye: Ya uzlaşırız, ya Lahey’e gideriz!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “2020 Aspen Security Forum” kapsamında yaptığı konuşmada Yunan-Türk ilişkilerine değindi.

“Hem Türkiye’ye karşı, hem de dünya kamuoyuna karşı samimiydim ve eğer Türkiye ile uzlaşmaya varamıyorsak, Lahey Mahkemesi’ne gidelim dedim” diyen Miçotakis sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye ile anlaşabildiklerimiz üzerinde anlaşalım, anlaşamadıklarımızda Mahkeme’nin kararına saygı duyalım. Uluslararası Hukuk’a saygı duyalım. Sanırım bu aramızdaki farklılıkları çözemediğimiz durumda -eğer çözemezsek- adil bir yaklaşım.”

Yunan Başbakan Miçotakis ayrıca Ankara’nın sistematik olarak tahrik edici bir tavır sergilediğini söyleyerek, Türkiye-Libya anlaşmasını, Yunan adaları üzerinde Türk savaş uçaklarının uçuşlarını, Kıbrıs’taki Münhasır Ekonomik Bölge’de (MEB) Türk gemilerinin doğalgaz araştırmaları ve Meriç’teki Türk-Yunan sınırında mültecilerle yaşanan gergin olayları örnek gösterirken, son olarak bunlara ayrıca Türk NAVTEX’in Yunan kıta sahanlığı içinde araştırma yapma ilanı ve Ayasofya’nın camiye çevrilmesini de ekledi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Vergi Beyannamesi İçin Eşlere De Banka Hesabı Zorunluluğu!

Yunanistan Maliye Bakanlığı, bu yıl vergi beyannamesi verecek tüm vatandaşlardan banka hesap numarası (İBAN) bilgisini zorunlu hale getirdi. Bu yeni uygulama, evli çiftleri de kapsıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...