Gümülcine Medresesi eski Müdürü Hafız Hasan Bağdatlı vefat etti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Medresesi eski Müdürü Hafız Hasan Bağdatlı vefat etti

Batı Trakya’nın önde gelen ilahiyatçı ve hocalarından Gümülcine Medrese-i Hayriye’nin eski Müdürü Hafız Hasan Bağdatlı hoca, 5 Aralık Salı günü hakkın rahmetine kavuştu. 

1930 yılında Gümülcine’nin Ayazma köyünde doğan Hafız Hasan Hoca, 1949 senesinde yeniden açılan “Gümülcine Medrese-i Hayriyesi”nin ilk mezun olan 11 talebesi arasında yer aldı. Gümülcine Medrese-i Hayriyesinden mezun olduktan sonra Bağdat Üniversitesi Şeriat Fakültesine girdi. 

Fotoğraf: Sağdan sola Medrese-i Hayriye hocaları, Sabri Boşnak Hoca, Hafız Hasan Bağdatlı Hoca, Müdür Yardımcısı Nikos Papageorgiou ve Ali Osman Hoca

Batı Trakya’dan Bağdat Üniversitesinde öğrenim görmüş ve mezun olmuş tek ilahiyatçı olarak “Bağdatlı” olarak anıldı. 1962 senesinde Gümülcine Medrese-i Hayriyesinin müdürlük görevini üstlendi ve 38 sene aralıksız olarak bu görevini sürdürdükten sonra 2000 senesinde emekliye ayrıldı.

Gümülcine Hayriye Medresesinde Kuran-ı Kerim, Tefsir ve Fıkıh dersleri verdi. Batı Trakya’da on binlerce talebe yetiştirdi.

Hafız Hasan Bağdatlı Hoca’mıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Başta yakınları olmak üzere bütün Batı Trakya’nın başı sağ olsun.

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç’ta da hastane temizlikçeleri sokağa atılıyor

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) Hastanesi’ndeki temizlikçilerin bir müteahhide atanması için işten çıkarılmasının ardından, bu kez Dedeağaç’taki (Alexandroupoli) Hastanesi’nde de 139 işçinin aynı nedenle işini kaybettiği bildirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’deki IKEA Dedeağaç’a gidiyor

Ünlü IKEA mağazası, Gümülcine’den (Komotini) bir diğer Batı Trakya şehri Dedeağaç’a (Alexandroupoli) gidiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD Maslahatgüzarı Dedeağaç’a geldi

ABD’nin Atina Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Maria dG Olson ve ABD Dışişleri Bakanlığı Güney Avrupa İşleri Ofisi Müdürü Josh Huck, 31 Ocak Salı günü Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) ziyaret ettiler.
Devamını oku...