Yunanistan’ın dış borcu hafifletilecek - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’ın dış borcu hafifletilecek

Evro Bölgesi’nin 19 maliye bakanı (Hırvatistan dahil olunca 20 üye olacak) olarak, Yunanistan’ın borcunu hafifletmeye yönelik 644 milyon evro tutarındaki önlemlerin son diliminin serbest bırakılması için ‘yeşil ışık’ verdi.

Avrupa Komisyonu’nun memorandum sonrası gelişmiş denetimden çıkışın ardından Yunanistan ekonomisine ilişkin ilk raporunun ardından Avrupa Komisyonu’nun tavsiyesini kabul etti.

Evro Bölgesi maliye bakanlarının toplantısı, Avrupa merkez bankaları (SMPs, ANFAs) tarafından alıkonulan Yunan devlet tahvillerinin kârlarından gelen 644 milyon evroluk fonları serbest bıraktı.

Bu miktarın söz konusu ödemesi Temmuz 2019’dan beri beklemede ve Evro Bölgesi Maliye Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yarattığı benzeri görülmemiş koşullara ve Rusya Devlet Başkanı Putin rejiminin kararlarına rağmen Yunanistan’ın tüm taahhütlerini yerine getirdiğine karar verdi.

Eurogroup ayrıca, EFSF tarafından Yunanistan’a verilen kredi oranında entegrasyonu öngörülen ek marjın (step-up margin) 2022’nin 2. yarısı için sıfırlanmasını ve ilk kez 2023 – 2049 dönemi için bu marjın sıfır değerinde kalıcı olarak azaltılmasını kararlaştırdı.

Eurogroup’un özel kararı, ülkemiz artık gelişmiş denetim altında olmadığı, aksine Avrupa Birliği’nin neredeyse tüm üye ülkeleri gibi değerlendirildiği için Yunan ekonomisi için bir kilometre taşıdır.

Buna rağmen, AB destek programlarından çıkan diğer tüm ülkeler (Kıbrıs, Portekiz, İrlanda) gibi ülkemiz de AB ‘altılı paket’ kurallarıyla tanımlandığı için Avrupa kurumları tarafından ‘yakından izlenmeye’ devam edecektir.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Otları temizlenmemiş arsa, bahçe ve avlulara ceza!

Baharın gelmesiyle birlikte Yunanistan’da yangın riskinin yoğun olduğu 1 Mayıs – 31 Ekim arası belediyeler her yıl vatandaşları arsa, bahçe ve avlularındaki otları temizleme konusunda uyarıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD'den Yunanistan'a 76 amfibi askeri araç

ABD, toplam maliyeti 268 milyon dolar olan 76 adet amfibi askeri çıkarma aracını Yunanistan’a satışı için onay verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Onay çıktı: Avrupa’da artık bu 4 böceği ‘afiyetle’ yiyebilirsiniz

Avrupa Birliği, Ocak ayının başında 2023/5 yönetmeliğiyle, kısmen yağı alınmış yerli kriket tozu içeren gıdaların dağıtımını ‘iklim değişikliği ve gıda kriziyle başa çıkmak için yeni bir gıda’ olarak onayladı.
Devamını oku...