PASOK lideri Andrulakis: Avrupa, Türkiye'ye silah satmayı bırakmalı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

PASOK lideri Andrulakis: Avrupa, Türkiye’ye silah satmayı bırakmalı

PASOK-KINAL Partisi Genel Başkanı Nikos Andrulakis, Yunan televizyon kanalı MEGA’daki söyleşinde Türk-Yunan ilişkilerindeki gergin sürece değinerek Avrupa’nın Türkiye’ye silah satışını durdurmasını savundu.

Andrulakis sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye meselesinin ikili bir okuması var. Bir okuma Türkiye’nin iç durumudur. Erdoğan, uzun yıllardır, farklı görüşte olan herkesin kenara itildiği bir rejim yaratmak için yola çıktı. Artık insanlar, iç bölünmeden dolayı doğruluk nedeniyle tüm bunları kabul etmeme noktasına geldiler. Seçimler risk altında. Tehlikede olan ve bir ülkede rejim işlevi görmüş bir Erdoğan, hem halkı hem de komşu ülkeler için tehlikelidir” 

“Komşu ülkelere karşı bir tırmanış var. Ciddi diplomasi istiyoruz. Avrupa, Türkiye’ye silah satmayı bırakmalı. Diplomasi alanında Avrupa stratejisini değiştirmelidir. İki yıl önce Avrupa Parlamentosu’nu Türkiye’deki silah ambargosu için oylamaya ikna ettim ve aslında Almanya’nın siyasi sisteminin yarısı lehte oy kullandı, sadece Halk Partisi buna oy vermedi. İkincisi, ilişkilerde siyasi bir değişim olmalı. Bu davranışı kendi içinde insan haklarını çiğneyen, savaşla başka ülkeleri kışkırtan bir ülke -çünkü (AB müzakerelerinde) her şey donmuş- müzakere sürecinde diyemezsiniz”.

Drama’da tren gencin üzerinden geçti, durumu ağır
Drama'da genç adamın üstünden tren geçti. Kritik durumdaki genç hastaneye kaldırıldı.
ultrAslan Yunanistan grubundan Çalabı köyü camisine ezanmatik
Batı Trakya'da Galatasaray taraftarlarının kurduğu ultrAslan Yunanistan grubu üyeleri Kozlukebir Belediyesi'nde bulunan …
About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan, Türkiye'den Bayraktar satın almayı düşünüyor

Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov, Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA satın alımı konusunda seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Türkiye'de Düzce'de 5,9 büyüklüğünde deprem: 50 yaralı

Saat 04.08’de merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi, biri ağır 46 kişi yaralandı. Deprem, Yunanistan’da da hissedildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

PASOK'un Batı Trakya'daki milletvekili adayları kimler

Yunanistan’da muhalefetteki PASOK-KINAL partisinde seçim hazırlıkları tam gaz sürüyor.
Devamını oku...