Naklettiği karaciğerlere imzasını atan cerrahın adı tıbbi kayıtlardan silindi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Naklettiği karaciğerlere imzasını atan cerrahın adı tıbbi kayıtlardan silindi

Büyük Britanya’nın Birgmingham şehrinde bulunan Kraliçe Elizabeth Hastanesi’nde yaptığı karaciğer nakli ameliyatlarında karaciğerlere ameliyat malzemeleriyle adını ve soyadını yazan cerrahın adı ‘tıbbi kayıt’ listesinden silindi. Mahkeme sadece görevden uzaklaştırma cezasının yeterli olmadığını vurguladı.

Britanya’da 57 yaşındaki Simon Bramhall adlı cerrah doktor, 2013’te görev yaptığı Birgmingham kentindeki Kraliçe Elizabeth Hastanesi’ndeki iki nakil ameliyatı sırasında hastalara nakledilen karaciğerlere tıbbi cihaz kullanarak ‘SB’ diye imza atığı ortaya çıkmıştı.

Dava dosyasında adı ‘Hasta A’ olarak geçen hasta, nakil ameliyatından bir hafta sonra kötüleşmiş, bünyesi organı reddetmiş ve bunun üzerine bir başka doktor tarafından tekrar ameliyata alınınca Bramhall’un adının baş harflerini yazdığı anlaşılmıştı. Bramhall, 2014’te hastaneden istifa etmişti.

Hakkındaki suçlamayı kabul edip yaptıklarını itiraf eden Bramhall, Birmingham Kraliyet Mahkemesi’nde yargılanmış, 2017’de 10 bin sterlin para cezasına çarptırılmış ve kamu hizmeti yapması kararlaştırılmıştı.

Ülkede, pratisyen hekimlerle ilgili şikayetlerde, özellikle etikle ilgili konularda bağımsız karar alan MPTS, Aralık 2020’de en az beş ay süreyle görevden uzaklaştırılan Bramhall’un dosyasını yeniden inceledi. Yaptığı şeyin kesinlikle profesyonellikle bağdaşmadığını, görevini kötüye kullandığını vurgulayarak adının, doktorluk yapabilmek için lisans göstererek kayıt yaptırılan tıbbi kayıt listesinden çıkarılmasını kararlaştırdı.

MPTS’nin açıklamasında, görevden uzaklaştırmanın yeterli olmadığının, Bramhall’un dava sürecinde uzun süren nakil ameliyatlarının neden olduğu yoğun stres altında böyle bir şeye kalkıştığını söylerek kendisini savunmasının kabul edilemeyeceğnin altı çizildi. Bu kararın üzerine Bramhall’un adı silinerek kütüklerden kaldırıldı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Profesörden 34 doktora tazminat davası

Yunanistan’ın Patra Üniversitesi’nden bir profesör, Tıp Fakültesinden 34 öğretim görevlisi doktor aleyhinde 25’er bin evroluk tazminat davası açtı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Zayıflamak için mide kelepçesi taktıran 24 yaşındaki genç canından oldu

Yunanistan’da zayıflamak için mide halkası (gastrik yüzük) taktırıp yaşamından olanlar listesi büyümeye devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sahte sertifika veren sağlık çalışanları işlerinden oldular

Yunanistan’ın Kardiça ilinin Palamas köyü Sağlık Ocağı’nda yaklaşık 50 kişiye sahte sertifika için yardım eden 2 sağlık çalışanın görevine son verildi.
Devamını oku...