Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz istifa etti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz istifa etti

Avusturya’da “rüşvet, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanma” suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan Başbakan Sebastian Kurz, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Kurz’un koalisyon ortağı Yeşiller Partisi’nin kendisi ile koalisyonu sürdürmek istemediğini söylemesi üzerine bu kararı aldığı açıklandı.

Merkez sağcı Avusturya Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı da olan Kurz, mevcut hükümetin ortağı Yeşiller Partisi’nin kendisiyle koalisyonu sürdürmek istemediğini ancak salgın, ekonomik durum ve alınan yeni kararların hayata geçirilmesi için ülkenin istikrara ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Kurz başbakanlık görevine, halihazırdaki Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’i önerdiğini bildirdi.

Schallenberg’in önemli bir siyaset adamı olduğunu kaydeden Kurz, kendisinin ise parti genel başkanı ve parti meclis başkanı olarak mecliste mücadelesini sürdüreceğini ifade etti.

Savcılık, ülkede 2016-18 döneminde Kurz ve partisinden bazı isimlerin Maliye Bakanlığının bütçesini kullanarak bir gazete ve düşünce kuruluşuna para aktardığı iddiasını soruşturuyor. Söz konusu basın organları marifetiyle Kurz ve partisi lehine kamuoyu yoklamalarının sonuçlarının manipüle edildiği iddiası da soruşturma kapsamında yer alıyor.

Soruşturma nedeniyle Çarşamba günü polis Başbakanlık başta olmak üzere Kurz’un başında bulunduğu ÖVP genel merkezi ve Maliye Bakanlığı’nda aramalar yapmıştı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis’in Genel Sekreteri Dimitriadis istifa etti: İşte nedeni!

Yunanistan’da Başbakanlık Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis görevinden istifa ederken, istifası Başbakan Kiryakos Miçotakis tarafından kabul edildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

EYP Başkanı Panayotis Kontoleon istifa etti: Yunanistan'da 'dinleme skandalı' büyüdü

Yunanistan’da patlak veren gazeteci ve politikacılara yönelik telefon dinleme skandalı nedeniyle Yunan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Panagiotis Kontoleon istifa etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Avusturya'da herkese aşı zorunlu oldu: Ceza 3600 evro

Avusturya, ilk AB ülkesi olarak aşı zorunluluğunun uygulanmasını onayladı. Uygulama 4 Şubat’tan itibaren yürürlüğe girecek. Yunanistan’da aşı zorunluluğu 60 yaş üstüne uygulanıyor
Devamını oku...