Oje kurutucunun ‘mavi ışığı’ hakkında endişe verici araştırma - Azınlıkça
Yaşam

Oje kurutucunun ‘mavi ışığı’ hakkında endişe verici araştırma

Yarı kalıcı manikür, çoğu kadın için favori bakım alışkanlıklarından biri haline gelirken, birçoğu artık evde ev aletleriyle tırnaklarını ‘boyuyor’!

Jel manikür –tıpkı yarı kalıcı gibi- basit akrilik manikürden çok daha uzun sürdüğü için artık birçok kadın tarafından tercih edilen kolay ve uzun ömürlü bir çözüm.

Bununla birlikte, San Diego’da California Üniversitesi’nin (UCSD) yaptığı yeni bir araştırmaya göre, güzellik salonlarının oje kurutmak için kullandıkları cihazlar ciddi sağlık riskleri oluşturuyor.

Eller için küçük bronzlaşma yatakları gibi görünen bu cihazlar, jelin içindeki kimyasalları harekete geçirerek sertleşmesine neden olan ultraviyole radyasyon yayıyor.

Sciencealert.com’da belirtildiği gibi, bir oje kurutma ampulü bir bronzlaşma yatağından farklı bir UV radyasyonu spektrumu yaysa da, yaydığı birkaç ışın hala insan derisine kolayca nüfuz ederek bilinmeyen sonuçlara yol açıyor.

UV radyasyonunun tehlikelerini biliyoruz, ancak bilim adamları şimdiye kadar tırnak kurutucuların insan derisi üzerindeki etkilerini incelememişti.

Ve önceki çalışmalar, nüfus düzeyinde bu cihazlar ile cilt kanseri arasında çok az bağlantı olduğunu veya hiç bağlantı olmadığını gösterirken, yeni çalışma bazı rahatsız edici sonuçlar gösterdi.

Çalışmanın başkanı Ludmil Alexandroff, çalışmadan önce bu cihazların insan hücrelerinde ne yaptığına dair bir kanıt bulunmadığını söyledi.

Bilim adamlarının bulguları, tırnak kurutuculardan gelen UV radyasyonunun insan ve farelerin DNA’sına benzer şekillerde zarar verebileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar, insan ve fare hücrelerinin farklı kombinasyonlarını kullanarak, bir tırnak kurutucu ile 20 dakikalık tek bir seansın Petri kabındaki hücrelerin yüzde 30’unu öldürdüğünü buldular.

Arka arkaya 20 dakikalık üç seans bu yüzdeyi yüzde 65 ila yüzde 70’e çıkardı. Ek olarak, araştırmacılar cilt kanseri hastalarında kaydedilen mutasyonların yanı sıra mitokondriyal hasar ve DNA hasarına dair kanıtlar buldular.

Araştırmacılar, ‘Nature Communications’ dergisinde yayınlanan bir çalışmada, ‘Deneysel sonuçlarımız ve önceki kanıtlarımız, tırnak kurutucuların yaydığı radyasyonun el kanserine neden olabileceğini ve solaryum gibi cilt kanseri riskini artırdığını açıkça gösteriyor’ diyorlar.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Daha çok spor yapan çocuklar, daha az hastalanıyor

Polonya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, bir çocuk ne kadar aktif ve atletikse hastalanma olasılığı o kadar düşük.
Devamını oku...
Yaşam

Araştırma: İşlenmiş gıdalar kansere neden olabilir

Yeni bir uluslararası bilimsel çalışma, yüksek oranda işlenmiş gıdaların sık tüketiminin, özellikle jinekolojik kanserler, kansere yakalanma ve bundan kaynaklanan ölüm riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Her 4 Yunan vatandaşından biri ruhsal bozukluk yaşıyor

Pandemiden önceki yaklaşık yüzde 5’e kıyasla, Yunanistan’da son üç yılda zihinsel bozukluklar zirve yaptı ve şimdi vatandaşların yüzde 22,8’i, yani yaklaşık 4’te 1’i bir tür akıl sağlığı sorunuyla karşı karşıya.
Devamını oku...