DSÖ: Yeni veriler Omikron'un daha az şiddetli geçtiğini destekliyor - Azınlıkça
Yaşam

DSÖ: Yeni veriler Omikron’un daha az şiddetli geçtiğini destekliyor

Yunanistan’da Omikron varyantının yayılmasıyla birlikte bir anda patlayan vaka sayıları 50 binlere ulaşırken Dünya Sağlık Örgütü’nden Omikron hakkında açıklama geldi.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinden Abdi Mahmud giderek daha fazla çalışmada Omikron’un vücudun üst kısımlarını enfekte ettiğinin görüldüğünü belirterek “Diğer varyantlar gibi ciğerleri etkileyerek zatürreye yol açmıyor” ifadelerini kullandı.

Mahmud bunun iyi bir haber olabileceğini fakat kesin yargı için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yeni mutasyonlu virüsün tespit edildiği kasım ayından beri DSÖ verileri bu varyantın çok hızlı bir şekilde yayıldığını ve en az 128 ülkede görüldüğünü ortaya koymuştu. Bu da bir çok insanı ve hükümetin normale dönüş planlarında şüpheye yol açmıştı.

Öte yandan vaka sayıları hızla artarak rekorlar kırmasına rağmen hastaneye yatış ve ölüm oranlarında önceki dalgalara göre düşüş yaşandı.

Mahmud şu anda vaka sayıları ve ölümler arasında bir ayrışma yaşandığını belirtti.

Her ne kadar bu veriler Omikron’un ilk tespit edildiği Güney Afrika’daki değerlendirmelere paralellik sunsa da Mahmud Güney Afrika’nın genç nüfusuna dikkati çekerek bunun bir istisna olabileceğini hatırlattı.

Mahamud Omicron’un yüksek bulaşıcılığı nedeniyle aşılama oranı henüz yeterli düzeyde olmayan ülkelerde dominant hale gelmesi halinde sağlık sistemleri üzerinde baskı oluşturabileceğine dikkat çekti.

Omikron’un aşılı insanlara da bulaşabildiği görülse de Mahmud Kovid-19 aşılarının belli seviyede de olsa koruma sağladığını belirterek “Öngörülerimize göre hastaneye yatış ve ölümlere karşı koruma hala devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Mahmud burada sorunun aşıların etkinliği değil risk grubundakilere aşının ulaştırılamaması olduğunun altını çizdi.

Omikrona yönelik yeni bir aşıya ihtiyaç olup olmadığı sorusuna Mahmud bunu söylemek için çok erken olduğu şeklinde cevap verdi.

Her zaman yeni bir varyant çıkabileceğini belirten DSÖ yetkilisi, etkiyi en aza indirmenin yolunun bazı ülkelerde üçüncü ve dördüncü doz aşı yapmak değil temmuz ayına kadar her ülke nüfusunun yüzde 70’ini aşılamak olduğunu söyledi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

Home » DSÖ: Yeni veriler Omikron’un daha az şiddetli geçtiğini destekliyor
About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'a girişler hakkında yeni NOTAM

Yurtdışından Yunanistan’a girişlerde uygulanan mevcut koronavirüs Kovid-19 salgını ile ilgili tedbir ve yasaklar yayınlanan yeni NOTAM ile 7 Şubat Pazartesi gününe kadar uzatıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Zorlu Yunanistan'da şarj istasyonu kurmak için şirket kurdu

Zorlu Energy Solutions (ZES), Yunanistan’da şarj istasyonu kurmak için şirket kurdu. Kurulan şirketin adı ZES Solutions I.K.E. oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 18.333 vaka 73 ölüm 668 entübe

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 22 Ocak Cumartesi günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 18.333 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...