Su krizi kapıda: Dünya nüfusunun en az yarısı su sorunu yaşayacak - Azınlıkça
Yaşam

Su krizi kapıda: Dünya nüfusunun en az yarısı su sorunu yaşayacak

Dünya Meteoroloji Örgütü, iklim değişikliğinin küresel çapta su krizine yol açacağını açıkladı. Yayınladıkları rapora göre dünya nüfusunun yarısından fazlası su sorunu yaşayacak.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) hazırladığı son rapora göre, iklim değişikliği nedeniyle 2018’de dünya çapında 3 milyar 600 milyon kişi, yılın en az bir ayı, su kaynaklarına erişimde sıkıntı yaşadı.

Raporda sunulan verilere göre, bu sayı 2050’ye kadar 5 milyarı aşacak. Yani dünya nüfusunun yarısından fazlası su sorunu yaşayacak.

Kuraklıktan sellere, iklim değişikliğinin neden olduğu doğal afetler, su kaynakları üzerindeki baskıyı arttırıyor; iklim değişikliği can kayıplarına da yol açıp günlük yaşamı çok olumsuz etkiliyor.

Örgüt, hükümetlere, iklim ve su politikalarında eşgüdüm içinde hareket etmeleri çağrısı yaptı, “su kaynaklarının yönetimi” konusunda iş birliğinin şart olduğunu vurguladı.

Örgüt, dünyanın doğal temiz su kaynağım olan buzulların eridiği ve güvenli su kaynaklarına erişimin, gıda güvenliği ve insan sağlığı için de hayati önem taşıdığını ifade etti.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aşırı yağmurdan balkon çöktü

Yunanistan’da hakim olan ve ‘Ballos’ adı verilen kötü hava dalgası kapsamında etkili olan yoğun yağmurlar sonrası, başkent Atina’da bir binanın balkonu çöktü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kalfalar'da petrol dökülen su deposu temizlendi: Artık içilebilir

Mirodato (Kalfalar) su deposuna dökülen petrol bir hafta süren çalışmalar sonunda temizlendi. Bölge sakinleri temizlik çalışmaları süresince çeşme suyu içmediler.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da sel mağdurlarına 1,5 milyar evro ödendi: Toplam zarar 7 milyarın üstünde

Almanya’da geçtiğimiz Temmuz ayında meydana gelen sel felaketinin ardından sigorta şirketleri selzedelere şimdiye kadar yaklaşık 1,5 milyar evro ödediği açıklandı. Selde toplam maddi zararın ise 7 milyar evro civarında olduğu hesaplanıyor.
Devamını oku...