Trakya Ekonomi Odası Yunanistan’da suyun özelleştirilmesine karşı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Trakya Ekonomi Odası Yunanistan’da suyun özelleştirilmesine karşı

Yunanistan Ekonomi Odası 1. Bölge Dairesi, son yasa tasarısına karşı olduğunu ifade etti.

Trakya Ekonomi Odası, Enerji Düzenleme Kurumu’nun adının Atık, Enerji ve Su Düzenleme Kurumu olarak değiştirilmesini ve kapsamının su hizmetleri, kentsel atık yönetimi ve su politikasının güçlendirilmesi ile ilgili sorumluluklarla genişletilmesini sağlayan yasaya karşı olduklarını duyurdu.

Duyuru şöyle devam ediyor:

“Yasa taslağının 7. maddesinde özellikle şu ifadeler yer almakta:

‘Enerji piyasasının kontrolü, düzenlenmesi ve denetimi ile su hizmetlerinin sağlanması ve kentsel atık yönetimine ilişkin konuların kontrolü, düzenlenmesi ve denetimi Çevre ve Enerji Bakanı’nın yetkileri saklı kalmak kaydıyla elektrik ve doğal gaz, su hizmetleri ve belediye atık yönetimi konuları ulusal düzenleyici otorite olan Düzenleyici Atık, Enerji ve Su Kurumu tarafından yürütülür.’

Yukarıdakilere dayanarak, rekabetçi bir çerçeve olmadığı için bağımsız bir su düzenleyici otorite oluşturmaya gerek olmadığını belirtiyoruz. Diğer bir deyişle, rekabet kurallarına uyulması için denetlenmesi, kontrol edilmesi ve düzenlenmesi gereken serbest piyasa yoktur.

Ayrıca, DEYA’nın su yönetimi toplumsal çıkarlara (kamu yararı ve cezalandırıcı girişimler olarak) dayalıdır ve su hizmetlerinin sağlanmasını özelleştirmeye yönelik herhangi bir girişim, suyun bir kamu malı olarak algılanmasına zarar verir.

Trakya Ekonomi Odası’nın 1. Bölge Dairesi Yerel İdaresi, suyun özelleştirilmesi yönündeki her türlü girişime karşıdır ve suyun kamusal niteliğini savunur.”

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ünlü şarkıcı Vasilis Karras belediye seçimlerinde aday oluyor

Yunanistan’ın sevilen şarkıcılarından Vasilis Karras’ın en büyük aşkı şarkı söylemek olabilir, ama görünen o ki toplumsal meselelerle de ilgilenmek istiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos Türkiye yolcusu

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos, Türkiye’ye gitmek üzere. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından davet edilen Panayotopulos, Salı günü depremlerden zarar gören Hatay’ı ziyaret edecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ND ile SYRIZA, Türk-Yunan sınırındaki çelik çit nedeniyle ‘birbirlerine girdiler’

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, SYRIZA AP Milletvekili Dimitris Papadimulis’in SYRIZA’dan uzaklaştırılmasını istedi.
Devamını oku...