Avrupa'da tüm elektronik cihazlar için ortak şarj kararı - Azınlıkça
Yaşam

Avrupa’da tüm elektronik cihazlar için ortak şarj kararı

Avrupa Komisyonu, tüm elektronik cihazlar için tek bir ortak bir USB-C şarj cihazı kullanmasını zorunlu kılan adımı atıyor.

Avrupa Komisyonu’nun yeni kararı tüketicilerin hayatını kolaylaştırmanın yanı sıra elektronik atığı da azaltmayı hedefliyor.

Üreticilerin düzenlemeye uyması için önlerinde 24 ayı olacak. Yeni kuralla birlikte cep telefonlarına ek olarak tabletler, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler, konsollar, video oyunları ve kameralar için de aynı ve tek tip şarj cihazı kullanılacak.

Avrupa Komisyonu bugün, cep telefonu ve diğer elektronik cihaz üreticilerinin tüm ürünlerinde ortak bir USB-C şarj cihazı kullanmasını zorunlu kılacak bir düzenleme başlatmayı planladığını açıkladı.

Yeni düzenleme sayesinde Avrupalı ​​tüketicilerin hayatı kolaylaşacak ve ayrıca elektronik atıklar da azalacak.

Komisyon, cep telefonu şarj cihazlarının sayısı son on yılda 30’dan 3’e düştüğünden, sektöre yönelik yıllarca süren gönüllü yaklaşımın kapsamlı bir yanıt vermediğini belirtti.

Kararın, rakiplerinin çoğu tarafından benimsenen USB-C bağlantı noktası yerine kendi Lightning konektörünü kullanmaya devam eden Apple üzerinde en büyük etkiyi göstermesi bekleniyor.

Kurallar, cep telefonlarının yanı sıra tablet, kulaklık, taşınabilir hoparlör, video oyun konsolu ve kamera gibi diğer cihazlar için de geçerli olacak.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Nokia efsane 6310 modelini yeniledi: Pili haftalarca dayanıyor

Bir dönemlerin efsane cep telefonlarını üreten Finli mobil şirket Nokia yenilediği 6310 modelini tekrar satışa sundu. 6310 modeli 2000’lerde rekor satış yapmıştı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

AB Komisyonu: Yunanistan'ın göçmenleri şiddet kullanarak geri ittiği iddiaları incelenmeli

Yasadışı yollardan ülkesine geçmek isteyen göçmenlere karşı Yunan polisinin şiddet kullandığı ve göçmenleri geri ittiği iddiaları ile ilgili sonunda Avrupa Komisyonu soruşturma talebinde bulundu. Yunanistan iddiaları reddediyor.
Devamını oku...
Yaşam

Xiaomi marka telefonlar hakkında uyardı

Çinli Xiaomi, ucuz akıllı telefon arayanların tercih ettiği en fazla satılan markalar arasında. Litvanya Savunma Bakanlığı’ndan Çinli telefonlar hakkında uyarı yapıldı.
Devamını oku...