iPhone kullanıcılarına bedava depresyon testi - Azınlıkça
Yaşam

iPhone kullanıcılarına bedava depresyon testi

Günümüzde insanların en çok maruz kaldığı stres ve moral bozukluğuna karşı Apple’ın, iPhone cep telefonları için yeni bir teknoloji üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. iPhone yeni özelliğiyle depresyonda olduğunuzu tespit edebilecek.

Wall Street Journal’a göre telefon, sahiplerine onu kullanırken bakarak depresyon ve bilişsel zayıflamayı teşhis edebilecek. Haberde konuyla ilgili bilgi sahibi kişilerin yanı sıra görülen belgelere atıfta bulunuldu ve çalışmalar kapsamında başlatılan ayrıntılı araştırmalar vurgulandı.

Bildirilenlere göre telefon, sahibi hakkında topladığı bilgileri kullanabilecek ve bunları potansiyel olarak teşhis edilmelerini sağlayacak bir algoritmaya aktarabilecek.

Wall Street Journal’a göre telefon, kişilerin yüz ifadelerine, konuşma kalıplarına, nasıl yürüdüklerine, nasıl uyuduklarına ve daha fazlasına bakabilecek. Haber, telefonun kişilerin ne kadar hızlı yazdığına ve ne söylediğine de bakabileceğini öne sürdü.

Tüm bu analizlerin telefonun kendisinde gerçekleşeceği ve şirketin gizlilik taahhüdüne uygun olarak Apple’a aktarılmayacağına işaret edildi. Apple halihazırda sağlık kayıtlarını diğer veri türlerinde yapmadığı şekilde koruyarak sunucularına yüklemek yerine telefonlarda, güvende tutuyor.

Haberde şirketin teknolojinin etkili olup olmayacağını anlamasına yardımcı olabilecek ve üniversitelerle işbirliği içinde yapılacak çalışmalar da olacağı aktarıldı. The Wall Street Journal, hala erken bir aşamada olmasına ve gelecekteki iPhone’larda yer almama ihtimaline rağmen Apple’ın olasılıklar konusunda iyimser olduğunu öne sürdü.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Casus yazılıma karşı Apple'dan acil güncelleme geldi

Dünya devi Apple, araştırmacıların bir güvenlik açığını tespit etmesinin ardından iPhone cep telefonları için acil güncelleme uyarısı yayınladı ve kullanıcılarının yüklemesini istedi.
Devamını oku...
Yaşam

Sonbahar depresyonundan kurtulmak için 3 çözüm

Yaz biterken herkeste ister istemez hafif bir burukluk yaşanır. Zaman zaman bu burukluk hali depresyona kadar varabiliyor.
Devamını oku...
Yaşam

25 soruda depresyonda olup olmadığınızı öğrenin

Yunanistan’da 18 Mayıs itibariyle korona yasakları kalkmaya başlasa da küresel koronavirüs Kovid-19 salgını uzun süredir herkesi evlere kapattı.
Devamını oku...