Yaşam

Bilim cevaplıyor: Fazla tuz tüketimi, beyne nasıl zarar veriyor?

Doktorların hastalarına yaptıkları uyarılar arasında başta gelir ve özellikle iki beyazın, tuz ve şekerin kullanımına dikkat edilmesini isterler.

Fazla tuz tüketiminin, kalp hastalığı ve felç dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunu için bir risk faktörü olan yüksek tansiyona yol açtığı iyi bilinmektedir.

Ancak son on yılda yapılan araştırmalar, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskinden bağımsız olarak tuz alımı ile felç arasındaki ilişkiyi işaret ederek tuz ile beyin sağlığı arasında eksik bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Bağırsak ve beyin arasında artık yaygın olarak bağırsak-beyin ekseni olarak adlandırılan bir iletişim olduğunu gösteren ve günden güne büyüyen araştırmalar var.

Bağırsak-beyin ekseninin bozulması, Parkinson hastalığı ve irritabl bağırsak sendromu dahil çok çeşitli hastalıklara sebep oluyor.

Sonuç olarak, bağırsak-beyin ekseni araştırmalarının gelişen alanı hızla büyüyor ve gelişiyor. 2013 yılından bir çalışma, yüksek tuz alımının bağırsaklarda derin bağışıklık değişikliklerine yol açtığını ve bunun da beynin otoimmüniteye karşı savunmasızlığının artmasıyla sonuçlandığını gösterdi.

“Nature Neuroscience” dergisinde bilim insanı Jonathan D. Grinstein imzasıyla yayımlanan araştırmada, başka bir bağlantı olduğu belirtiliyor:

“Bağırsaklardan gönderilen bağışıklık sinyalleri beynin kan damarlarını riske atarak beyin sağlığının bozulmasına ve bilişsel bozulmaya yol açabilir.”

Ahval’in CeoTudent’ten aktardığına göre araştırma, bir bağırsak-beyin bağlantısını ortaya çıkarıyor ve aşırı tuzun, kan basıncı üzerindeki etkisine bakılmaksızın beynin kan damarlarını bozarak insanlarda beyin sağlığını olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor.

Özellikle yetişkin bireyler çok fazla tuz tükettiğinden tuz alımının azaltılması dünyanın dört bir yanındaki insanlar için geçerli. Bu günde ortalama 9–12 grama tekabül eder. Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen maksimum alım seviyesi ise 5 gram.

Fazla tuz tüketimi öğrenme bozukluğuna sebep oluyor.

Araştırmada fareler kullanılıyor. İnce bağırsaklardaki bağışıklık tepkilerinin, öğrenme ve hafıza için çok önemli bulunan iki beyin bölgesi olan kortekse ve hipokampusa kan akışını azaltan bir dizi kimyasal tepkiye yol açtığını buldular. Bu da bilişsel performans testlerinde bir düşüş getirdi.

Öğrenme ve hafızadaki bozulma, yüksek tansiyon olmadığında bile belirgindi. Bağırsağın, aşırı tuz yüküne tepki verdiğini ve beynin çalışmasını tehlikeye atan bağışıklık sinyallerini yönlendirdiğini gözlemlediler. Bu çalışma şimdiye kadar sadece araştırma hayvanları üzerinde gerçekleştirilmiş olsa da, bilim insanları aynı şeyin büyük olasılıkla insanlar için geçerli olduğuna inanıyor.

Fareler yüksek tuzlu bir beslenme düzeninden sonra tuzu azalttıklarında, aşırı tuz alımının neden olduğu zararlı sağlık etkileri yok oldu. Bağışıklık sinyallerini bozan farmakolojik bir müdahale de etkileri tersine çevirdi.

Bu yeni tanımlanan bağırsak-beyin bağlantısının sonuçları, bu çalışmada yer alan aynı bağışıklık sinyal yolunu aktive ettiği gösterilen multipl skleroz, romatoid artrit, sedef hastalığı ve iltihaplı bağırsak hastalığı dahil olmak üzere çeşitli otoimmün bozukluklara kadar uzanıyor. Bu otoimmün bozukluklar, sinir sistemindeki kötü işleyen kan damarlarıyla bağlantılı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Şeker yemeyi bırakınca 1 ay sonra vücudunuzda neler değişiyor?

Çocukluktan başlar şekerlemelerle tanışmamız. Merenda, serenata, su muhallebisi, krema derken yazın Kri Kri veya Evga dondurma ile devam eder tatlı sevgimiz.
Devamını oku...