Yaşam

Rusya ikinci korona aşısını tescil ettiklerini duyurdu

Bütün dünyayı sararak hayatları altüst eden koronavirüs Kovid-19 pandemisine karşı Rusya’dan ikinci koronavirüs aşısı açıklaması geldi.

Daha önce Sputnik V adı verilen koronavirüs aşısının hazır olduğunu duyuran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu defa bir başka korona aşısının da tescil edildiğini ve aşıya EpiVakKorona adının verildiğini açıkladı.

Rus lider Vladimir Putin Vektör Virüsoloji ve Biyoteknoloji Bilim Merkezi’nin geliştirdiği ikinci Kovid-19 aşısı olan EpiVakKorona’nın dışında üçüncü bir aşının da yolda olduğunu söyledi.

Putin, “Bildiğim kadarıyla, Rusya Bilimler Akademisi Çumakov Merkezi tarafından geliştirilen üçüncü aşı da yolda” ifadelerini kullandı

Rudya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ise tescil edilen ikinci aşı ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Klinik araştırmalar 100 gönüllü üzerinde yapıldı. Adenovirüs bazlı Sputnik V aşısından farklı olarak yeni EpiVakKorona aşısı, gelecek vaat eden sentetik platformlardan biri temelinde oluşturuldu, Bu bir peptit aşısı ve viral protein-peptitlerin yapay olarak sentezlenmiş kısa parçalarından oluşur. Bağışıklık sistemi bu protein-peptitler aracılığıyla virüsü inceler, tanımlar ve etkisiz hale getirir.”

Golikova, tescil sonrası aşı araştırmalarının 150’si 60 yaş üstü olmak üzere 40 bin gönüllü üzerinde gerçekleştirileceğini söyledi.

İkinci faz araştırmaları Eylül ayında yapılan EpiVakKorona aşısı vurduran gönüllülerde yan etki tespit edilmediği ifade ediliyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aşı pasaportu geliyor: Korona aşısı yaptırmayan uçakla seyahat edemeyecek

Dünyaca ünlü Avustralya havayolu şirketi Qandas, yurtdışına seyahat etmek isteyen yolculara koronavirüs aşısı yaptırma zorunluluğu getirileceğini duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’a korona aşıları için derin dondurucular geldi

Koronavirüs aşılarının korunması için kullanılacak olan özel derin dondurucuların Yunanistan’a ulaştığı bildirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da koronavirüs aşısı zorunlu olmayacak

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyos Peças, koronavirüs aşılamasını hükümetin zorunlu hale getirme planının olmadığını açıkladı.
Devamını oku...