Yaşam

Rusya ilk koronavirüs aşısını geliştirdi: Putin’in kızı aşı oldu

Koronavirüs Kovid-19 salgını dünya genelinde tekrar artış gösterirken koronavirüs aşısının bulunduğu açıklaması Rusya‘dan geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin ilk koronavirüs aşısını geliştirdiklerini duyururken “Aşının oldukça iyi çalıştığını ve güçlü bir bağışıklık yarattığını biliyorum ve tekrar ediyorum; aşı gerekli tüm kontrolleri geçti” dedi.

Putin, yakında toplu üretime başlamayı amaçladıkları aşının kendi kızına yapıldığını da söyledi. Kızının ateşinin ilk gün 38’e çıktığını, sonraki 37’ye düştüğünü ve kaldığını kaydetti:

“İlk koronavirüs aşısını geliştirdik, kızım aşıyı oldu. Aşının oldukça iyi çalıştığını ve güçlü bir bağışıklık yarattığını biliyorum ve tekrar ediyorum; aşı gerekli tüm kontrolleri geçti.”

Rusya lideri Vladimir Putin

Moskova’daki Gamaleya Ensititüsü’nün geliştirdiği aşının Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığı açıklandı.

Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko, geçen ay sonlarında, Rusya’nın Covid-19 aşı çalışmalarında klinik test aşamasının başarıyla sonuçlandırdığını açıklamıştı.

Aşının alıcı antikor ve hücresel bağışıklık oluşturduğunu belirten Rus lider, “Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Putin, aşılamadan sonra kızının ateşinin 38 dereceye çıktığını, ertesi gün ateşinin 37 derecenin biraz üstünde olduğunu ifade etti.

Putin, “İkinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz yükseldi, daha sonra her şey ortadan kayboldu. Kendisini iyi hissediyor ve antikorları yüksek düzeyde” dedi.

Putin, “Birçok kişide bu tür değişimler, yüksek ateş yok, her şey hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor” dedi.

Putin ayrıca, aşının güvenli ve etkili şekilde uygulanmasının sağlanmasının önemli olduğunu söyledi.

Öte yandan Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, ağustos sonunda sağlık çalışanlarının aşılanmaya başlanmasını umduklarını ifade etti.

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Korona bile şaşırdı: Bakan papazın elini öptü

Yunanistan Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalyas, doğal afet yaşanan Kardiça’nın Oksia bölgesini ziyaret etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 346 vaka 8 ölüm

Yunanistan’da son bir gün içerisinde 346 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken korona kaynaklı sekiz ölüm gerçekleşti. Batı Trakya’da üç vaka görüldü
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bilim adamlarından grip aşısı çağrısı: Grip ve korona birleşince öldürüyor

Britanyalı bilim adamları, grip ve koronavirüsün birleşmesi durumunda ölüm riskinin çok fazla arttığını belirterek, tüm risk altındakileri önümüzdeki günlerde grip aşısı olmaya davet ettiler.
Devamını oku...