Yaşam

Bu 5 sebzeyi asla çiğ tüketmeyin

Çiğ tüketilebilen sebzeler olduğu gibi bazı sebzeler pişirilmeden veya haşlanmadan tüketildiğinde sağlık sorunu yaratabiliyor.

Birçok sebze yemek olarak veya yemeğin bir parçası olarak tüketiliyor.

Bunun yanı sıra domates, hıyar gibi çiğ tüketilebilen sebzeler de bulunuyor.

Posta’nın haberine göre insanın asla çiğ tüketmemesi gereken 5 besin ise şöyle:

Patlıcan

Çiğ patlıcan, solanin denilen madde içeriyor. Bu madde kalsiyum emilimini azaltıyor ve mide-bağırsak sistemine zarar vererek mide ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusmaya neden olabiliyor. Patlıcanın pişirilmesi solaninin etkisini yitirmesini sağlar.

Patates

Olgunlaşmayan patatesler, güneş ışığına maruz kalınca solanin üretmeye başlar. Bu nedenle tıpkı patlıcan gibi çiğ patates tüketmemek en iyisi.

Brokoli

Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana ailesinin diğer üyeleri aslında çiğ tüketilebilir. Ancak bu sebzelerin çiğ tüketilmesi vücutta şişkinlik yaratır. Bu nedenle bu sebzeleri her zaman pişirmeye özen gösterin.

Barbunya

Çiğ barbunya yemek isteyeceğiniz son şeylerden biri olmalı. Tadının kötü olmasının yanı sıra, mide kramplarına, kusma ve ishale neden olabilir.

Ravent

Ravent, karabuğdaygiller familyasından olan bir bitki. Ülkemizde ışgın olarak da biliniyor. Ravent bitkisinin yaprakları toksik içerir. Çiğ yemek isterseniz az miktarda tüketmelisiniz. Yaprakları dışındaki kısımları çiğ olarak tüketilebilir.