Madeni paraların kenarları neden tırtıklıdır hiç merak ettiniz mi? - Azınlıkça
Yaşam

Madeni paraların kenarları neden tırtıklıdır hiç merak ettiniz mi?

Madeni paraların kenarları neden tırtıklıdır biliyor musunuz? Sebebi ABD Darphanesi tarafından 1792 yılında çıkarılan bir kanuna dayanıyor.

Aynı kanun daha sonra diğer ülkelere de yayılmış durumda. Bilindiği üzere eski paralar genel olarak altın ve gümüş gibi değerli madenlerden yapılırdı, bazen bakır da kullanılırdı. Ancak, bazı düzenbazların, altın ve gümüş paraların kenarlarını yontarak, talaş haline getirdiği, daha sonra eriterek sattığı belirlenmiştir.

Bu düzenbazlık Osmanlı döneminde de görülmüş ve Osmanlı parasının değer kaybına önemli ölçüde etki etmiştir. ABD‘de 18. yüzyıl sonlarında paraların çevresi çizgili yapılarak bu düzenbazlığın önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Daha sonra günden güne paralarda değerli madenler kullanılmamaya başlanmıştır. Günümüz paraları değerli metal içermez, ancak yine de bu çizgiler çoğu parada bulunur. Bunun sebebi hem bu olayın gelenek haline gelmesi, hem de görme özürlü vatandaşların bu çizgi farklılıkları sayesinde paraları daha kolay tanımalarını sağlamaktır.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et