Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da altın madenine Bakan Hacidakis 4 şartla yeşil ışık yaktı

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hacidakis, 11-13 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdiği Kuzey Yunanistan ziyareti kapsamında Halkidiki bölgesinde altın madeni şirketleri yetkilileriyle biraraya geldi.

“Ellinikos Hrisos” tesislerinde şirketin CEO’su Dimitris Dimitriadis, Eldorado Gold şirketi CEO’su George Burns, Eldorado Gold Yunanistan Sorumlusu Hristos Balaskas ve işçi temsilcileriyle biraraya gelen Bakan, maden şirketinin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Bölgede altın çıkarılmasına karşı olmadığının altını çizen Hacidakis, bu yatırımın gerçekleşmesi için 4 şartı olduğunu bildirdi. Buna şartlar:

  • Mevcut olana kıyasla gözle görülebilir bir oranda yeni iş sahası açılması
  • Sözleşmenin Yunan ve Avrupa yasalarının öngördüğü şekilde gerçekleşeceğinin garantilenmesi
  • Kamu gelirlerinin artması (maden vergisi – royalties)
  • Yerel toplum için telafi edici çıkarlar sağlanması

Öte yandan yerel toplum uzun yıllardır bölgede altın çıkarılmasına karşı eşi-benzeri görülmemiş bir mücadele vererek altın çıkarılmasını engellemişti.

Olası maden çalışmalarının yeniden başlaması halinde bölgede geniş katılımlı sert eylemlerin tekrar gerçekleşmesine ise kesin gözüyle bakılıyor.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’de nezarete şampuan içinde uyuşturucu sokmak istedi

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) şehrinde, nezarete şampuan şişesi içerisinde uyuşturucu sokmaya çalışan üç kişi yakalandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Rodop ilinde Batı Nil Virüsü vakaları 9'a yükseldi

Batı Trakya’nın Rodop ili, her ne kadar koronavirüs vakalarında son 15 gündür “temiz” olsa da, aynı şey Batı Nil Virüsü vakaları için geçerli değil.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kozlukebir Belediyesi’nde korona gerginliği

Batı Trakya’nın Rodop iline bağlı Kozlukebir (Arriana) Belediyesi’nde iktidarla muhalefet arasında koronavirüs gerginliği yaşanıyor.
Devamını oku...