Biden: ABD Ve Yunanistan Arasındaki İttifak Her Zamankinden Daha Güçlü - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Biden: ABD Ve Yunanistan Arasındaki İttifak Her Zamankinden Daha Güçlü

ABD Başkanı Joe Biden, Yunanistan Bağımsızlık Günü dolayısıyla yayımladığı bir mesajda, ABD ve Yunanistan arasındaki ittifakın her zamankinden daha güçlü olduğunu belirtti.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Mesajında, iki ülkenin tarih boyunca demokrasi ve özgürlük gibi ortak değerler etrafında birleştiğini vurgulayan Biden, Yunan-Amerikan ilişkilerinin tarihsel olarak yüksek bir seviyede olduğuna dikkat çekti. Biden, bu tarihi mirasa sadık kalındığını ve Ukrayna’yı desteklemek üzere bugün de birlikte çalışıldığını ifade etti.

Biden, 200 yıldan uzun bir süre önce Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlıklarını ilan eden Yunan devrimcilerinin cesaretini ve mirasını onurlandırdığını söyledi. Yunanistan ve Amerika’nın faşizm ve komünizme karşı mücadelede birleştiğini hatırlattı ve bugün de Ukrayna’yı desteklemek için 50’den fazla ülkeden oluşan bir koalisyonla iş birliği yapıldığını belirtti.

Yunan-Amerikan toplumunun Amerikan toplumundaki etkilerine ve katkılarına saygılarını sunan Biden, bu toplumun sosyal adaleti savunma, medeni hakları geliştirme ve ülkeyi daha özgür ve adil kılmak için çalışmalarını övdü. Biden ayrıca Yunan Amerikalıların, Atina’da binlerce yıl önce başlayan özgürlük ateşini Amerika’da tutuşturduğunu ifade etti.

Biden’ın mesajı, Amerika ve Yunanistan arasındaki iş birliği, ittifak ve dostluğun güçlü bağlarını vurgulayan bir kutlama niteliğindeydi. Amerika Birleşik Devletleri ve Yunanistan Cumhuriyeti arasındaki kopmaz dostluk bağlarını kutlama çağrısında bulunan Biden, demokrasiyi koruma, savunma ve muhafaza etme konusunda iki ülkenin birlikte çalışmaya devam edeceğini belirtti. Biden, 25 Mart 2024’ü “Yunan ve Amerikan Demokrasisinin Ulusal Kutlama Günü” olarak ilan ettiğini duyurdu ve Amerikalıları bu özel günü uygun tören ve etkinliklerle anmaya çağırdı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Benzin Fiyatları 2 Evroya Yükselişte: Akaryakıtta Gelecek Endişesi

Petrol fiyatlarının 100 doları aşması beklenirken, Yunanistan’da benzin zamları peş peşe geldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan-Türkiye Sınır Kapılarında Geçişler Duracak! Greve Bağlı Geçiş Kısıtlamaları

Yunanistan’ı Türkiye’ye bağlayan kara sınır kapılarından Kipi ve Kastanies’de, Yunanistan Gümrük Memurları Federasyonu’nun çağrısı üzerine başlatılan grev, iki ülke arasındaki geçişleri doğrudan etkileyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Saatler Değişiyor! Yaz Saati Geldi

Yunanistan, 30 Mart Cumartesi’yi 31 Mart Pazar’a bağlayan gece, yaz saati uygulamasına geçiş yapmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...