3 binin üzerinde Amerikan askeri ve 800 askeri araç Batı Trakya’ya geliyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

3 binin üzerinde Amerikan askeri ve 800 askeri araç Batı Trakya’ya geliyor

Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) Limanı’na 3 binin üzerinden Amerikan askeri ve 800 askerin ulaşması bekleniyor.

Dedeağaç Limanı’na tarihinin en büyük asker taşıma gemisi demir atacak.

Amerikan akser taşıma gemisi “Endurance”ın 21 Temmuz Salı günü limana ulaşması bekleniyor.

“Atlantic Resolve 2020” NATO askeri tatbikatı çerçevesinde Romanya’ya ulaştırılacak askeri güç öncesinde Dedeağaç Limanı’na gelecek.

Askeri donanınım limana indirilmesi daha sonra trene yüklenmesi sürecinde Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt  ve Yunan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros hazır bulunacak.

Bu gelişme Yunan basınında ABD’nin pratikte Yunanistan’a yönelik desteğiyle ilgili üçlü mesaj teşkil ettiği olarak yorumlanıyor.

İlk olarak Dedeağaç Limanı’nın stratejik önemi ve rolünün ABD tarafından desteklendiği mesajının verildiği kaydediliyor.

İkinci mesajın Türkiye’ye olduğu ve Boğazları aşarak istediği yere askeri güç gönderebileceğini gösterdiği belirtiliyor.

Üçüncü olarak ise Yunanistan’ın geçen yıl Black Sea 19 tatbikatı için verdiği işbirliği “sınavını” başarıyla geçtiğinin kanıtlandığı ifade ediliyor.

http://azinlikcam.net/yunanistan-bati-trakya-haber/item/29704-dedeagaca-tarihinin-en-buyuk-asker-tasima-gemisi-geliyor

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine - Selanik Otoban Ücretlerinde Büyük Zamlar: 20 Evro Gidiş Geliş!

Egnatia Otobanı üzerinde yapılan yeni düzenlemelerle, Gümülcine – Selanik arası ve tersi güzergah için geçiş ücretlerinde önemli oranda artışlar yaşanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kurcalı Köyünde Trajik Yangın: Hayatını Kaybetti

Batı Trakya’da Rodop ilindeki Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Kurcalı köyünde, meydana gelen ve yürekleri sızlatan olay, derin üzüntüye neden oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis'ten Çağrı: 'Türkiye İle Konuşmak Zorundayız. Her Zaman Silah Zoruyla Hareket Edemeyiz'

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis, “Türkiye ile konuşmak zorundayız. Her zaman silah zoruyla hareket edemeyiz” ifadelerini kullandı.
Devamını oku...