Biden: ABD askeri Ukrayna'da Rusya ile savaşmayacak - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Biden: ABD askeri Ukrayna’da Rusya ile savaşmayacak

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ABD Başkanı Joe Biden ikinci defa kameraların karşısına geçerek Rusya’ya karşı yapılacak yeni yaptırımları açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya askeri harekat düzenleyerek savaşı seçtiğini ve sonuçlarına katlanacağını belirterek, ağırlıklı olarak Rus bankacılık sistemini ve ekonomisini hedef alan yaptırımları açıkladı.

NATO’yu desteklemek için Almanya’ya ek kuvvetler konuşlandıracağını söyleyen Biden, ABD güçlerinin Ukrayna’da savaşmayacağını kaydetti.

Biden, Rusya’nın dün Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri operasyonun ardından Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi.

NATO müttefiklerini de savunmak için ek adımlar attığını kaydeden Biden, NATO’nun yarın 30 üye ülkesiyle bir toplantı düzenleyip atılacak adımları tartışacağını belirtti.

ABD’nin Ukrayna’ya bu yıl 650 milyon dolarlık savunma yardımı yaptığına işaret eden Biden, “Şunu tekrar söylemek istiyorum ki askerlerimiz ve biz Ukrayna’da Rusya ile çatışmaya girmeyeceğiz. Askerlerimiz Avrupa’ya Ukrayna’da çatışmak için değil, NATO müttefiklerimizi korumak için gidiyor.” ifadesini kullandı.

Biden, NATO’nun şu anda nerede ve ne zaman gerek olursa oraya asker gönderme kapasitesi olduğunu belirterek “Şimdi, NATO’nun Rusya’ya karşılığının bir parçası olarak Almanya’ya ek asker gönderilmesini onaylıyorum.” dedi.

“Putin, küresel barışın korunmasına yönelik tüm ilkelere saldırdı”

Rusya’nın ABD’nin özel şirketlerine ve önemli altyapılarına yönelik siber saldırılarının devam ettiğine dikkati çeken Biden, “Biz bu saldırılara yanıt vermeye hazırız. Siber savunmalarını güçlendirmek ve Rusya’nın siber saldırılarına sert yanıt verebilmek için özel sektörle aylardır çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Biden, dün gece Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek ABD’nin ve müttefiklerinin Ukrayna’ya ve halkına desteğini dile getirdiğini aktardı.

Ukrayna halkının 30 yıldır bağımsız olduğunu ve buna yönelik saldırıyı kabul etmeyeceklerini kaydeden Biden, “Şu anda tüm Avrupa ve dünyadaki özgürlük için çok tehlikeli bir andayız. Putin, küresel barışın korunmasına yönelik tüm ilkelere saldırdı. Şimdi tüm dünya Putin ve suçlu ortaklarının gerçek yüzünü görüyor.” ifadesini kullandı.

Biden, “Özgürlük, demokrasi, insan onuru gibi güçler korku ve baskı altında daha da güçlenir. Bunlar, Putin ve orduları gibi zorbalar tarafından yenilemez.” diyerek Putin ile görüşme niyetinin olmadığını belirtti.

Yaptırımların herhangi bir şeyi önlemesini kimsenin beklemediğini ifade eden Biden, “Putin Batı’nın bir arada durup durmayacağını test ediyor. Biz bir arada duracağız ve ona ağır bedeller ödeteceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Biden, Rusya liderini hafife aldığı iddialarını da reddederek Putin’in Sovyetler Birliğini yeniden kurmak istediğini ancak bunun çağın gerçeklerinden uzak olduğunu dile getirdi.

ABD Başkanı Biden, Putin’e doğrudan yaptırım uygulamanın masada olduğunu ancak şu anda böyle bir adım atmayacaklarını bildirdi.

“Rusya dolar ve evro ile iş yapamayacak”

Yaptırımların Rus ekonomisine hem şimdi hem de zaman içinde ciddi maliyetler getireceğine dikkati çeken Biden, “Bu yaptırımları, Rusya üzerindeki uzun vadeli etkiyi en üst düzeye çıkarmak, ABD ve müttefiklerinin üzerindeki etkiyi en aza indirmek için maksatlı olarak tasarladık.” dedi.

Biden, “Rusya’nın dolar, evro, sterlin ve yen ile iş yapma kabiliyetini sınırlayacağız.” dedi.

Rus ordusunun finansmana erişimini ve büyümesini engelleyeceklerini belirten Biden, Moskova’nın yüksek teknoloji ithalatının yarısından fazlasını keseceklerini aktardı.

Biden, yaptırım kararlarının ruble üzerindeki etkisini gördüklerine dikkati çekerek Rus borsasının ise düşüş gösterdiğini anımsattı.

Yaptırım uygulanan Rus elitleri ve aile üyeleri listesine yeni isimler de ekleneceğini kaydeden Biden, bu tür yaptırımların gelecek günlerde de devam edeceğini söyledi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Odessa Ziyareti Sırasında Patlama Endişe Yarattı

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, savaşın yıkıma uğrattığı Ukrayna’nın Odessa şehrine yaptığı ziyaret sırasında yaşanan patlama nedeniyle endişe yarattı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İvan Savvidis'in Ukrayna'daki Varlıklarına El Konuluyor

Ukrayna devleti, Yüksek Yolsuzluk Mahkemesi’nin kararıyla, Rusya’da Yunan Toplulukları Federasyonu Başkanlığını yürüten ve hem Yunan hem de Rus vatandaşı olan Pontus kökenli işadamı İvan Savvidis’in malvarlığına el koyma işlemlerini sürdürüyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Joe Biden 81 Yaşında: ABD'nin En Yaşlı Başkanının Yaşı Seçmenler İçin Endişe Kaynağı

ABD’nin şimdiye kadar görev yapmış en yaşlı başkanı Joe Biden, bugün 81. yaş gününü kutluyor.
Devamını oku...