Kozlukebir Belediyesi Sakinleri Rüzgar Türbinlerinden 1 Milyon Evro Tasarruf Etti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kozlukebir Belediyesi Sakinleri Rüzgar Türbinlerinden 1 Milyon Evro Tasarruf Etti

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı’nın yayınladığı resmi verilere göre, Kozlukebir (Arriana) Belediyesi sakinleri rüzgar türbinlerinden 1 milyon evro tutarında indirim elde etti.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Yunanistan‘da rüzgar türbini enerjisinin yükselişi, özellikle Kozlukebir Belediyesi sakinlerini ilgilendiren şekilde kendini gösteriyor. Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı’nın yayınladığı resmi verilere göre, rüzgar türbinlerinden elde edilen gelirler, Kozlukebir Belediyesi sakinlerinin mali açıdan en çok fayda sağladığı belediyeler arasında yer almasını sağladı. Bu gelişme, bölgedeki elektrik tüketicileri için toplamda 1 milyon evro tutarında indirim elde ettikleri anlamına geliyor.

Rüzgar çiftliklerinin faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşayan hane halkı, “tüketici fayda ücreti” adı altında ekonomik destekten yararlanıyor. Bu özel indirim, rüzgar çiftliklerine yapılan ödemelerden otomatik olarak kesilerek, projelerin cirosunun %1 ile %1.2’si arasında değişen oranlarda hanelerin elektrik faturalarının düşürülmesine yönelik indirim sağlıyor.

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı’nın son kararlarıyla, 2021 ve 2022 yılları için Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) üretiminden elde edilen gelirlerin topluluk başına dağıtımı açıklandı. Bu dönemde, toplam 62 milyon evro değerindeki kaynak, elektrik faturalarını azaltma ve belediyelerin yerel projelerine katkı sağlama amacıyla tahsis edildi. Bu fonun büyük bir kısmı, rüzgar enerjisi projelerinden elde edilen gelirlerden oluşuyor.

En Çok Fayda Gören Belediyeler

Yerel yönetimler arasında rüzgar enerjisinden en fazla fayda sağlayanlar listesinde Kozlukebir Belediyesi bölgesi önemli bir yer tutuyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Traktörlerle Meclis Önünde Gecelediler

Atina’nın kalbi Sintagma Meydanı, Yunanistan genelinden gelen çiftçilerin protesto eylemlerine sahne oldu. Parlamento önünde traktörleriyle geceyi geçiren çiftçiler, tarımsal taleplerin karşılanması çağrısında bulundu.
Devamını oku...