Kozlukebir Belediyesi Sakinleri Rüzgar Türbinlerinden 1 Milyon Evro Tasarruf Etti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kozlukebir Belediyesi Sakinleri Rüzgar Türbinlerinden 1 Milyon Evro Tasarruf Etti

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı’nın yayınladığı resmi verilere göre, Kozlukebir (Arriana) Belediyesi sakinleri rüzgar türbinlerinden 1 milyon evro tutarında indirim elde etti.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Yunanistan‘da rüzgar türbini enerjisinin yükselişi, özellikle Kozlukebir Belediyesi sakinlerini ilgilendiren şekilde kendini gösteriyor. Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı’nın yayınladığı resmi verilere göre, rüzgar türbinlerinden elde edilen gelirler, Kozlukebir Belediyesi sakinlerinin mali açıdan en çok fayda sağladığı belediyeler arasında yer almasını sağladı. Bu gelişme, bölgedeki elektrik tüketicileri için toplamda 1 milyon evro tutarında indirim elde ettikleri anlamına geliyor.

Rüzgar çiftliklerinin faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşayan hane halkı, “tüketici fayda ücreti” adı altında ekonomik destekten yararlanıyor. Bu özel indirim, rüzgar çiftliklerine yapılan ödemelerden otomatik olarak kesilerek, projelerin cirosunun %1 ile %1.2’si arasında değişen oranlarda hanelerin elektrik faturalarının düşürülmesine yönelik indirim sağlıyor.

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanlığı’nın son kararlarıyla, 2021 ve 2022 yılları için Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) üretiminden elde edilen gelirlerin topluluk başına dağıtımı açıklandı. Bu dönemde, toplam 62 milyon evro değerindeki kaynak, elektrik faturalarını azaltma ve belediyelerin yerel projelerine katkı sağlama amacıyla tahsis edildi. Bu fonun büyük bir kısmı, rüzgar enerjisi projelerinden elde edilen gelirlerden oluşuyor.

En Çok Fayda Gören Belediyeler

Yerel yönetimler arasında rüzgar enerjisinden en fazla fayda sağlayanlar listesinde Kozlukebir Belediyesi bölgesi önemli bir yer tutuyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Vergi Beyannamesi İçin Eşlere De Banka Hesabı Zorunluluğu!

Yunanistan Maliye Bakanlığı, bu yıl vergi beyannamesi verecek tüm vatandaşlardan banka hesap numarası (İBAN) bilgisini zorunlu hale getirdi. Bu yeni uygulama, evli çiftleri de kapsıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...