Gümülcine'de Yaşlı Kadın Dolandırıcılık Kurbanı: 50 Bin Evrosu Gitti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’de Yaşlı Kadın Dolandırıcılık Kurbanı: 50 Bin Evrosu Gitti

Gümülcine‘de (Komotini) yaşlı bir kadın, kimliği belirsiz dolandırıcıların son kurbanı oldu.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Telefonla ulaşılan kadın, kendisini polis olarak tanıtan bir kişi tarafından, akrabasının ciddi bir trafik kazasına karıştığı yalanıyla kandırıldı.

Dolandırıcı, kadını akrabasının kazaya karıştığı ve bu durumdan kurtulmak için para gerektiği konusunda ikna etti, sonuç olarak da kadın 50.000 evroyu dolandırıcılara kaptırdı.

Yunan Polisinden Önemli Uyarılar

Bu tür dolandırıcılık vakalarının artması üzerine Yunan Polisi (ELAS), özellikle yaşlı vatandaşları hedef alan dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Polis, vatandaşlara kapılarını tanımadıkları kişilere açmamaları, çeşitli bahanelerle evlerine girmeye çalışan yabancılara karşı tedbirli olmaları konusunda tavsiyede bulunuyor.

Dolandırıcılık Girişimlerine Karşı Korunma Yolları

  • Tanıdık Maskesi Altındaki Yabancılar: Tanıdık biri gibi davranarak size yaklaşan kişilere karşı dikkatli olun.
  • Güvenliği Elde Tutmak: Evlere girmeye çalışan yabancılara karşı dikkatli olun ve onlara evinizin diğer bölümlerine erişim izni vermeyin.
  • Acil Durum Bahaneleri: Yabancıların, akrabalarınızın acil durumları olduğunu iddia etmelerine karşı dikkatli olun ve iddialarını doğrulamak için doğrudan akrabalarınızla iletişime geçin.
  • Telefon Dolandırıcılıklarına Dikkat: Telefonla yapılan dolandırıcılık girişimlerine karşı tetikte olun ve tanımadığınız kişilerle telefonla yapılan görüşmelere itibar etmeyin.
  • Para Transferlerine Karşı Önlem: Hiçbir durumda tanımadığınız kişilere para transferi yapmayın ve bu tür taleplere karşı dirençli olun.

Yunan Polisi’nin Tavsiyeleri

Yunan Polisi, dolandırıcılık girişimleri konusunda her zaman polis yetkililerine bilgi verilmesi gerektiğini vurguluyor. Vatandaşların, bu tür durumlarla karşılaştıklarında 100’ü aramaları ve tanıdıklarını bu tür dolandırıcılıklara karşı uyarmaları öneriliyor. Aynı zamanda, vatandaşlar kendi güvenliklerini sağlamak için polisin önerdiği önlemleri almalı ve dolandırıcılık girişimlerine karşı uyanık olmalıdır.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Devlet Hastanesi'nde Akşam Ameliyatları Olacak Mı?

Gümülcine Hastanesi’ndeki bekleme süreleri uzmanlık alanına göre değişiklik gösteriyor. Hastane çalışanları, öğleden sonra ameliyatlarının yapılabilmesi için yeterli oda ve eğitimli personele ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Egnatia Otobanı'nda Trajik Kaza: 56 Yaşındaki Sürücü Hayatını Kaybetti

Egnatia Otobanı’nın İskeçe – Gümülcine yol kesiminde, Yassıköy sapağı civarında, 22 Şubat Çarşamba gecesi geç saatlerde meydana gelen feci bir trafik kazası, bir aileyi yasa boğdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcineli Çiftçiler Atina Yolcusu

Gümülcineli çiftçiler, tarım sektöründe yaşanan sıkıntılar ve taleplerini dile getirmek üzere Atina’ya doğru yola çıkıyor.
Devamını oku...