Yunanistan'da İşsizlik Parası Yeniden Yapılandırılıyor: Önemli Değişiklikler - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da İşsizlik Parası Yeniden Yapılandırılıyor: Önemli Değişiklikler

Yunanistan‘da hükümeti, işsizlik parasını yeniden yapılandırmak üzere büyük değişiklikleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

2024 yılı başından itibaren devreye girecek olan bu yeni düzenlemeler, işsizlik ödeneğini çalışanların son maaşlarına daha yakın bir seviyeye getirecek. Bu değişiklikler yarı zamanlı ve belirli süreli sözleşmeli çalışanlara da ödeneğin kesintisiz sağlanmasını öngörüyor.

Yeni düzenleme ile, yarı zamanlı çalışan bir kişi, aylık 418 evro maaş alıyorsa, 359,25 evro işsizlik ödeneği alma hakkına sahip olacak. Eğer bu kişinin eşi ve üç çocuğu varsa, %40 artışla 503 evro işsizlik ödeneği alabilecek. Dönüşümlü çalışanlar için ise işsizlik parası, 239,5 evro olarak belirlendi. Bu rakamlara, işsizlerin bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri için ek ödemeler de dahil edilecek.

İşsizlik ödeneğinin süresi, mevsimsel işçiler için 80 gün olarak sınırlı kalacak. Ancak, bu süre, eski sigortalılar için farklılık gösterecek ve dört yıl içinde alınan günlük ödeneklerin sayısına bağlı olacak.

Özel sektör çalışanları için de önemli bir değişiklik gündemde. İşsiz kalanlar, altı aylık bir süre için ortalama maaşlarının %50’sini alacak ve bu sübvansiyon kademeli olarak şu anki 479 evro seviyesine düşürülecek. Örneğin, aylık ortalama kazancı 1.200 evro olan bir kişi, ilk altı ay için 600 evro işsizlik ödeneği alacak.

Bu yenilikler, Kurtarma ve Dayanıklılık Fonu’nun teşvikiyle gerçekleşiyor. İşsizlik yardımlarını düzenlemek için 100 milyon evro’dan fazla kaynak ayrıldı. Mevcut sistemde, hak kazanan herkesin, ne kadar süre ve ne kadar prim ödediklerine bakılmaksızın, temel ücretin %55’ini aldıkları belirtiliyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik - Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı!

Yunanistan’da demiryolu ulaşımının önemli bir ayağını oluşturan Selanik – Dedeağaç hattının yıllardır çalışmaması, PASOK-Sinema Değişimi Parlamento Grubu Başkanı Nikos Androulakis ve milletvekili Apostolos Panas tarafından gündeme getirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'dan Çocuklar Başbakan Miçotakis'e Mesaj Gönderdi

Batı Trakya dahil Yunanistan’ın dört bir yanından 4,000’den fazla çocuk, COP28’in açılışı münasebetiyle Başbakan Kiryakos Miçotakis’e iklim kriziyle ilgili endişe ve taleplerini ifade eden mesajlar gönderdi.
Devamını oku...
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları Ne Kadar?

Düğünler, hayatın en unutulmaz anlarından biri olup, bu özel günün her ayrıntısının mükemmel olması beklenir. Bu anların ölümsüzleştirilmesi adına düğün fotoğrafçılığı kritik bir rol oynar.
Devamını oku...