Isınma Yardımı paraları ne zaman ödenecek? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Isınma Yardımı paraları ne zaman ödenecek?

Yunanistan’da Isınma Yardımı’nın 3’te 1’inin (150 milyon evro) yıl sonuna kadar hak sahiplerinin banka hesaplarına yatacağı bildirildi.

Maliye Bakanı Hristos Staykouras, başvuru platformunun, süreci 15 Aralık’a kadar tamamlamak üzere Kasım ayında açılacağını duyurdu.

Bakan, rakamların bu yıl vatandaşların kalorifer gazını tercih ettiğini gösterdiğini söylerken, bu yıl ön ödemelerin geçtiğimiz yıl yakılan gaz miktarına kadar yapılacağını, eğer o rakama ulaşılmazsa, bir sonraki ödemeden düşüleceğini kaydetti.

Maliye Bakanlığı’nın planlamasına göre geçen yılki hak sahipleri 30 Aralık’a kadar bu yıl hak ettikleri toplam ısınma ödeneğini alacaklar.

Yeni hak sahipleri de ısınma ödeneklerini alacaklar arasında olacaklar.

Diğer iki taksit ise, kesilen fatura göre şu tarihlerde ödenecek:

  • 31 Ocak 2023 tarihine kadar faturası kesilecek tüm alımlar için, 15 Şubat 2023 tarihine kadar gerekli evrakların sunulması şartıyla, en geç 28 Şubat 2023 tarihine kadar ikinci taksit ödenecek.
  • 31 Mart 2023 tarihine kadar faturası kesilecek tüm alımlar için, 15 Nisan 2023 tarihine kadar gerekli evrakların sunulması şartıyla, en geç 30 Nisan 2023 tarihine kadar üçüncü taksit ödenecek.

Yeni ve nihai verilere göre, doğalgaz ve elektrik dışında halihazırda kalorifer gazı veya başka yakıtlar kullananlar için ödenek miktarları 100 ile 800 evro arasında değişecek. Bu kategoridekiler için yeni, artırılmış gelir limitleri geçerli olacak.

Isınma aracı olarak elektriği ve doğal gazı bırakıp petrole dönenler veya başka yakıt kullananlar için ödenek miktarı iki katına çıkacak, yani 200 ila 1.600 evro arasında değişecek. Ancak, bu kategoridekiler için geçen yılın gelir limitleri geçerli olacak.

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İlaç kıtlığı: Dokuz şirket hakkında şikayette bulunuldu

Yunanistan İlaç Firmaları Birliği (SFEE), Yunanistan Eczacılar Birliği’nin ilaç firmaları için ilaç kıtlığına ilişkin yaptığı suçlamalara yanıt verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan-Türk sınırındaki çelik çitlere Avrupadan para yok

Avrupa Komisyonu, sınırlardaki çitler için finansman onayını reddediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

6 bin evroya kadar borçlu olanlara yeniden elektrik bağlama ve borç silme kimler için geliyor?

Elektrik faturalarının yüzde 100’e varan kısmının Enerji Dönüşüm Fonu’ndan sağlanan kaynaklarla ödenmesi, 31 Aralık 2022 tarihine kadar vadesi geçmiş elektrik kesintisi olan hassas durumdaki haneler tarafından, ana konutlarının elektrik faturasına ilişkin ödemelerini karşılamak şartıyla talep edilebilecek.
Devamını oku...