Kimler Zirai Petrol Kullanımına İlişkin FPA iadesi alma hakkına sahip olacak? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kimler Zirai Petrol Kullanımına İlişkin FPA iadesi alma hakkına sahip olacak?

2023 yılı içerisinde tarımda kullanılan zirai petrol için Özel Tüketim Vergisi (FPA) iadesi alma hakkına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tahmini okuma süresi 1 dakika

İlgili karar, tarımsal faaliyetlerde kullanılan zirai petrolün vergi iadesine dair şartları, koşulları ve prosedürleri belirlemekte.

Karara göre, 2022 ve 2023 yıllarında Tek Yardım Başvurusu yapan ve 1 Ocak 2023 ile 31 Ekim 2023 tarihleri arasında Çiftçi ve Tarımsal İşletmeler Siciline (ÇKS) kayıtlı olan “profesyonel çiftçiler” ve “tarım sektörüne yeni giren profesyonel çiftçiler” bu iade hakkından yararlanabilecekler.

Yararlanıcılar için 2023 yılında FPA iadesi yapılacak petrol miktarları, tarımsal faaliyetlerin gerektirdiği petrol ihtiyacına göre hesaplanacak. Bu hesaplama, çeşitli mahsuller ve hayvan kategorileri için gerekli olan petrol miktarlarına ve mekanik istihdam gereksinimlerine dayanacak. Her yararlanıcı için belirlenen maksimum petrol miktarının %50’si, FPA iadesi için temel alınacak.

FPA iadesinin miktarının hesaplanması sürecinde, litre başına 0,41 Euro FPA oranı uygulanacak. Bu oran, iade edilecek toplam miktarın belirlenmesinde esas alınacak.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine'de Çiftçilerden Tarım Politikasına Traktörlü Tepki

Gümülcineli çiftçiler, yeni Ortak Tarım Politikası’nın (KAP) getirdiği kısıtlamalara tepki göstermek için seferber oldular.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İçeceklerde FPA Artışına Tepki

Alkolsüz içeceklerde Katma Değer Vergisi’nin (FPA) yüzde 13’ten yüzde 24’e çıkarılması, ikram sektöründe ciddi tepkilere neden oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvan Besicileri'nden Gümülcine'de Eylem

Doğu Makedonya Trakya Eyaleti’ndeki hayvan besicileri içinde bulundukları zor şartları Gümülcine’de bulunan Eyalet Başkanlığı binası önünde protesto ettiler.
Devamını oku...