Kimler Zirai Petrol Kullanımına İlişkin FPA iadesi alma hakkına sahip olacak? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kimler Zirai Petrol Kullanımına İlişkin FPA iadesi alma hakkına sahip olacak?

2023 yılı içerisinde tarımda kullanılan zirai petrol için Özel Tüketim Vergisi (FPA) iadesi alma hakkına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tahmini okuma süresi 1 dakika

İlgili karar, tarımsal faaliyetlerde kullanılan zirai petrolün vergi iadesine dair şartları, koşulları ve prosedürleri belirlemekte.

Karara göre, 2022 ve 2023 yıllarında Tek Yardım Başvurusu yapan ve 1 Ocak 2023 ile 31 Ekim 2023 tarihleri arasında Çiftçi ve Tarımsal İşletmeler Siciline (ÇKS) kayıtlı olan “profesyonel çiftçiler” ve “tarım sektörüne yeni giren profesyonel çiftçiler” bu iade hakkından yararlanabilecekler.

Yararlanıcılar için 2023 yılında FPA iadesi yapılacak petrol miktarları, tarımsal faaliyetlerin gerektirdiği petrol ihtiyacına göre hesaplanacak. Bu hesaplama, çeşitli mahsuller ve hayvan kategorileri için gerekli olan petrol miktarlarına ve mekanik istihdam gereksinimlerine dayanacak. Her yararlanıcı için belirlenen maksimum petrol miktarının %50’si, FPA iadesi için temel alınacak.

FPA iadesinin miktarının hesaplanması sürecinde, litre başına 0,41 Euro FPA oranı uygulanacak. Bu oran, iade edilecek toplam miktarın belirlenmesinde esas alınacak.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kılkış'ta Çiftçilerin Sınır Kapısı Kapatma Girişimi Tansiyonu Yükseltti: Polis Müdahale Etti

Yunanistan genelindeki çiftçi protestoları kapsamında, Kuzey Makedonya kara sınırı Kılkış bölgesinde ağır vasıta geçişlerine iki saatliğine kapatma girişiminde bulunan çiftçilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Çiftçiler Protestolarını Şiddetlendiriyor: Otoyollar Ve Gümrüklerde Barikatlar

Yunanistan genelinde çiftçiler, hükümetin tarım politikalarına karşı traktörlerle yollara dökülerek protestolarını şiddetlendiriyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Nasıl Yaşayacak? Çiftçilerin Varoluşsal Mücadelesi...

Atina’dan avukat Stavros I. Stavridis, çiftçilerin karşılaştığı varoluşsal sorunlara dikkat çeken yazısında, şehir merkezlerindeki insanların, çiftçilerin yaşadığı zorluklardan habersiz olduğunu ve çiftçilik mesleğinin bugünkü ekonomik ve sosyal krizini gözler önüne seriyor.
Devamını oku...