Erdoğan 8 Aralık'ta Batı Trakya'ya Gelebilir - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Erdoğan 8 Aralık’ta Batı Trakya’ya Gelebilir

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, 7 Aralık’ta Atina‘da katılacağı Türk-Yunan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi‘nin ardından program değişmez ise 8 Aralık’ta Batı Trakya‘yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yapacağı ziyaret çerçevesinde 7 Aralık Perşembe günü Atina’da gerçekleştirilecek Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi‘nin ardından, 8 Aralık Cuma günü Batı Trakya‘ya uğraması bekleniyor. Kathimerini gazetesinin haberine göre, bu ziyaret, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’ya dönüşünden önce planlanmış durumda.

Haberde belirtilenlere göre, Erdoğan’ın Batı Trakya ziyaretinin 8 Aralık Cuma gününe denk gelmesi muhtemel. Erdoğan’ın programında Gümülcine‘yi ziyaret etmek ve burada cuma namazı kılmak yer alıyor. Ancak, İskeçe mi yoksa Rodop dağlık bölgesindeki bir köy mü ziyaret edeceği henüz netleşmiş değil. Yine de Türk Cumhurbaşkanının bir camide cuma namazı kılması ve Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nda ya da bir otelde azınlık kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle görüşme yapması planlanıyor.

Kathimerini’ye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin bir diğer olası ayağı ise Gümülcine‘deki bir azınlık okulunu ziyaret etmek ya da bölgenin azınlık mahallelerinde doğrudan temaslar kurmak olabilir. Türk Cumhurbaşkanı’nın bu ziyareti, Batı Trakya‘ya üçüncü ziyareti olacak. İlk ziyaret 2004 yılında, Kostas Karamanlis’in başbakanlığı döneminde gerçekleşirken, son ziyaret ise 8 Aralık 2017’de, o dönem Başbakan olan Aleksis Çipras ile yaptığı görüşmenin ardından gerçekleşmişti.

Öte yandan Erdoğan’ın Batı Trakya’ya yapması planlanan ziyaret ile ilgili şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmış değil.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik - Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı!

Yunanistan’da demiryolu ulaşımının önemli bir ayağını oluşturan Selanik – Dedeağaç hattının yıllardır çalışmaması, PASOK-Sinema Değişimi Parlamento Grubu Başkanı Nikos Androulakis ve milletvekili Apostolos Panas tarafından gündeme getirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'dan Çocuklar Başbakan Miçotakis'e Mesaj Gönderdi

Batı Trakya dahil Yunanistan’ın dört bir yanından 4,000’den fazla çocuk, COP28’in açılışı münasebetiyle Başbakan Kiryakos Miçotakis’e iklim kriziyle ilgili endişe ve taleplerini ifade eden mesajlar gönderdi.
Devamını oku...
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları Ne Kadar?

Düğünler, hayatın en unutulmaz anlarından biri olup, bu özel günün her ayrıntısının mükemmel olması beklenir. Bu anların ölümsüzleştirilmesi adına düğün fotoğrafçılığı kritik bir rol oynar.
Devamını oku...