Erdoğan 8 Aralık'ta Batı Trakya'ya Gelebilir - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Erdoğan 8 Aralık’ta Batı Trakya’ya Gelebilir

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, 7 Aralık’ta Atina‘da katılacağı Türk-Yunan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi‘nin ardından program değişmez ise 8 Aralık’ta Batı Trakya‘yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yapacağı ziyaret çerçevesinde 7 Aralık Perşembe günü Atina’da gerçekleştirilecek Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi‘nin ardından, 8 Aralık Cuma günü Batı Trakya‘ya uğraması bekleniyor. Kathimerini gazetesinin haberine göre, bu ziyaret, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’ya dönüşünden önce planlanmış durumda.

Haberde belirtilenlere göre, Erdoğan’ın Batı Trakya ziyaretinin 8 Aralık Cuma gününe denk gelmesi muhtemel. Erdoğan’ın programında Gümülcine‘yi ziyaret etmek ve burada cuma namazı kılmak yer alıyor. Ancak, İskeçe mi yoksa Rodop dağlık bölgesindeki bir köy mü ziyaret edeceği henüz netleşmiş değil. Yine de Türk Cumhurbaşkanının bir camide cuma namazı kılması ve Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nda ya da bir otelde azınlık kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle görüşme yapması planlanıyor.

Kathimerini’ye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin bir diğer olası ayağı ise Gümülcine‘deki bir azınlık okulunu ziyaret etmek ya da bölgenin azınlık mahallelerinde doğrudan temaslar kurmak olabilir. Türk Cumhurbaşkanı’nın bu ziyareti, Batı Trakya‘ya üçüncü ziyareti olacak. İlk ziyaret 2004 yılında, Kostas Karamanlis’in başbakanlığı döneminde gerçekleşirken, son ziyaret ise 8 Aralık 2017’de, o dönem Başbakan olan Aleksis Çipras ile yaptığı görüşmenin ardından gerçekleşmişti.

Öte yandan Erdoğan’ın Batı Trakya’ya yapması planlanan ziyaret ile ilgili şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmış değil.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe'de Trafik Kazasında Bir Kişi Hayatını Kaybetti, Üç Kişi Yaralandı

İskeçe’de 31 Mayıs Cuma gecesi meydana gelen trafik kazasında bir genç hayatını kaybetti, üç kişi de yaralandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Vergi Beyannamesi İçin Eşlere De Banka Hesabı Zorunluluğu!

Yunanistan Maliye Bakanlığı, bu yıl vergi beyannamesi verecek tüm vatandaşlardan banka hesap numarası (İBAN) bilgisini zorunlu hale getirdi. Bu yeni uygulama, evli çiftleri de kapsıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Milletvekili Burhan Baran'dan Fenerbahçeliler Derneği Hakkında Basın Açıklaması

İskeçe Bağımsız Milletvekili Burhan Baran, Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği hakkında verilen kapatma kararıı ile ilgili basın açıklaması yayınladı.
Devamını oku...