Stefanos Kasselakis İlkbaharda Askerlik Görevini Yapacak: SYRIZA Kongresi Şubat Ayında - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Stefanos Kasselakis İlkbaharda Askerlik Görevini Yapacak: SYRIZA Kongresi Şubat Ayında

Yunanistan‘da anamuhalefet SYRIZA partisinde dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

SYRIZA Genel Başkanı Stefanos Kasselakis, Şubat ayında düzenlenecek SYRIZA Kongresi’nin ardından ilkbaharda zorunlu askerlik görevini yerine getirecek.

Askerlik Görevi ve Kongre

ABD’den yeni dönen ve yasa gereği altı aylık tehir hakkına sahip olan Kasselakis, 2024 Nisan’ına kadar yirmi günlük zorunlu askerlik görevini tamamlamak zorunda. ABD’den temelli döndüğü için yasa gereği altı aylık askerlik tehir süresi hakkı verilmişti.

Önemli Toplantı

Çarşamba günü, öngörülemeyen durumlar dışında, SYRIZA’nın siyasi sekreteryası toplanacak. ABD’de bulunan Kasselakis’in toplantıya çevrimiçi olarak katılması bekleniyor. Toplantının ana gündem maddesi, Kongre’nin Şubat ayına ertelenmesi olacak. Bu konuda, parti içi muhalefetin kararlı bir şekilde karşı çıktığı, ancakBaşkan Kasselakis’in şu anda çoğunluğu elinde bulundurduğu belirtiliyor.

Kongre’nin Etkileri

Kongre’nin ertelenmesi, SYRIZA içinde önemli gelişmelere yol açacak. Siyasi Sekreterlik, Merkez Komite’nin üzerinde toplanacağı metinleri hazırlayacak ve başkanını atayacak. Ayrıca, iki parlamento seçimi ve yerel yönetim sandıklarında elde edilen sonuçların değerlendirileceği ve SYRIZA’nın önümüzdeki döneme ilişkin eylem planının belirleneceği program hazırlanacak.


Stefanos Kasselakis’in askerlik görevine ilişkin kararı ve Şubat ayında düzenlenecek Kongre, SYRIZA’nın geleceğini etkileyecek önemli gelişmeler olarak görülüyor. Özellikle Kongre’nin ertelenmesi ve bu erteleme kararına parti içindeki reaksiyonlar, SYRIZA’nın siyasi geleceğini şekillendirecek kritik faktörler arasında.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Muhalefet Partileri Erdoğan'ın ziyaretini nasıl gördü?

Yunanistan’da muhalefet partileri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirdiği Atina ziyareti hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Parlamentosu'nda Yeni Vergi Kanunu Yasası Kabul Edildi

Yunanistan Parlamentosu, ülkenin vergi sistemini kökten değiştirecek yeni bir yasa tasarısını 158 “evet” oyuna karşılık 140 “hayır” oyu ile prensipte kabul etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Isınma Yardımı Başvuruları Bugün Sona Eriyor: Ödeme Takvimi Açıklandı

Yunanistan’da kış aylarında vatandaşlara sunulan ısınma yardımı için başvuru süreci bugün, 8 Aralık Cuma günü sona eriyor.
Devamını oku...