SYRIZA’nın Yeni Lideri Stefanos Kasselakis Oldu - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

SYRIZA’nın Yeni Lideri Stefanos Kasselakis Oldu

Yunanistan‘da anamuhalefet SYRIZA Partisinde yapılan ikinci tur genel başkan seçimlerini Stefanos Kasselakis kazandı.

Tahmini okuma süresi 3 dakika

24 Eylül Pazar günü yapılan ikinci tur seçimlerinde SYRIZA liderliği için ilk turda en çok oyu alan Stefanos Kasselakis ile Efi Ahçıoğlu yarıştılar. 

Sabah 8’de başlayan oy verme işlemi akşam 8’de tamamlandı. Açıklanan son resmi sonuçlara göre SYRIZA‘nın yeni lideri Stefanos Kasselakis oldu.

Oyların %75’inin sayılmasıyla Stefanos Kasselakis %56.65 ve Efi ahçıoğlu %43.35 oy oranı almış durumdalar.

Parti kaynakları seçimlerin ikinci turuna 133.200’den fazla üyenin katıldığını bildirdi. Yaklaşık 8,750 üye bu pazar günü ilk kez oy kullandı.

Yunanistan^da anamuhalefet konumundaki SYRIZA Partisi’nin son genel seçimlerde hezimete uğramasının ardından Aleksis Çipras başkanlıktan istifa etmişti. SYRIZA‘nın yeni lideri seçilen Stefanos Kasselakis partiyi yeniden iktidara taşıyacağını açıkladı. 

Stefanos Kasselakis Kimdir?

Stefanos Kasselakis, Yunan girişimci ve siyasetçidir. SYRIZA‘nın liderliği için aday oldu ve parti içi liderlik yarışının hem ilk hem de ikinci turunda en fazla oyu alarak genel başkan seçildi

Yaşamı ve Eğitimi

1988 yılında Marousi’de doğan Stefanos Kasselakis‘in ailesi aslen Hanya kökenlidir. Ekali’de büyüyen Kasselakis, Athens College’de eğitim görmüştür. 14 yaşında Yunan Matematik Derneği’nin Arşimet matematik yarışmasında gümüş madalya kazanmıştır. Pensinvalya Üniversitesi’nden ekonomi lisans derecesiyle mezun olmuştur. ABD’de öğrenciyken 2008 Demokratik Parti başkanlık ön seçimlerinde Joe Biden’ın kampanyasında gönüllü olarak çalışmıştır.

2009 yılında Goldman Sachs’ın “risk yönetimi departmanında” çalışan Kasselakis, Washington’da yer alan Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde (Center for Strategic and International Studies) görev almış ve daha sonra Swift Bulk adlı taşımacılık şirketini kurmuştur.

Siyasi Kariyeri

29 Ağustos 2023 tarihinde SYRIZA‘nın başkanlığı için adaylığını açıklamıştır. 17 Eylül’de yapılan ilk tur iç seçimlerinde beş aday arasında yüzde 45 oy alarak birinci olmuştur. İkinci turda, yüzde 36.2 oy alan Efi Ahçıoğlu ile SYRIZA genel başkanlığı için ikinci turda yarıştı. 24 Eylül 2023 tarihinde yapılan seçimlerde başkan seçildi. 

Kişisel Yaşamı

Stefanos Kasselakis açık bir şekilde eşcinseldir ve 2019 yılından beri Amerikalı partneri Tyler McBeth ile medeni bir ortaklık içindedir. İkili, Yunan televizyon kanalı Alpha’da ilişkileri ve Yunanistan‘da LGBT bireylerin karşılaştığı zorluklar hakkında konuşmuşlardır.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Muhalefet Partileri Erdoğan'ın ziyaretini nasıl gördü?

Yunanistan’da muhalefet partileri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirdiği Atina ziyareti hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Parlamentosu'nda Yeni Vergi Kanunu Yasası Kabul Edildi

Yunanistan Parlamentosu, ülkenin vergi sistemini kökten değiştirecek yeni bir yasa tasarısını 158 “evet” oyuna karşılık 140 “hayır” oyu ile prensipte kabul etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Isınma Yardımı Başvuruları Bugün Sona Eriyor: Ödeme Takvimi Açıklandı

Yunanistan’da kış aylarında vatandaşlara sunulan ısınma yardımı için başvuru süreci bugün, 8 Aralık Cuma günü sona eriyor.
Devamını oku...