Yunanistan seçimleriyle ilgili bilinmesi gereken 4 konu - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan seçimleriyle ilgili bilinmesi gereken 4 konu

Yunanistan‘da 21 Mayıs Pazar günü genel seçimlere giriyoruz. Anketlere göre, en güçlü üç parti olan ND, SYRIZA ve PASOK da gerekli oy oranına ulaşamayacağı ve yine üç parti birlikte koalisyona gitme konusunda istekli olmadıklarını açıkladığından ikinci tura gidilme ihtimali yüksek görülüyor.

Yunanistan’da seçmen 21 Mayıs Pazar günü seçim için sandık başına gidecek. Siyasi uzmanlara göre, seçimde parlamentoda hiç bir siyasi partinin çoğunluğu elde etmesi beklenmiyor. bu yüzden de ikinci tura gidilmesi ihtimali yüksek durumda. Öte yandan ikinci tura gidilirse, ilk turda milletvekilleri belirlenmiş olacağı için sadece partilere oy verilecek.

Yaklaşık 9,8 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Yunanistan’da 440 bin genç seçmen ilk kez sandık başına gidecek.

Seçime katılacak siyasi partilerin vaatleri, seçmenlerin beklentileri, son eğilimler ve genç seçmenin tercihlerini sizler için derledik.

Seçime katılacak önemli partiler

Başbakan Kiryakos Miçotakis’in liderliğini yaptığı ND – Yeni Demokrasi Partisi’nin (YDP) 300 sandalyeli parlamentoda şu anda 158 sandalyesi bulunuyor.,

Miçotakis, seçim kampanyası sırasında vergileri düşürme ve ekonomik büyümeyi yüzde 3’e çıkartma sözü verdi.

Yabancı sermayeyi ülkeye çekmek için çaba göstereceğini söyleyen Miçotakis, işsizlik oranını yüzde 8’in altına düşürmeyi vaat etti.

Miçotakis iktidarı boyunca güvenlik konularını ön plana çıkarırken, polisi güçlendirdi ve başta Fransa olmak üzere Batılı ülkelerle önemli savunma sanayi ihalelerine imza attı.

Kaçak göçle ilgili radikal kararlar alan Miçotakis, Türkiye ile ortak sınıra tel örgülerden yüksek duvarlar inşa etmişti.

Yunanistan’da SYRIZA partisi lideri Aleksis Çipras, 2019 yılındaki seçimlerde yarışı kaybederek, iktidarı Miçotakis’e devretmek zorunda kalmıştı.

SYRIZA, seçim kampanyası boyunca maaşları ve emekli aylıklarını artırma vaadinden bulunurken, haftalık çalışma saatlerini düşürme sözü verdi.

Yunanistan’da azınlık haklarını güçlendirme sözü veren Çipras, Yunanistan’da Banka Kurtarma Fonu’nu seçimi kazanırsa ortadan kaldıracağını bildirdi.

Ülkenin üçüncü büyük partisi Pasok-KINAL Partisi ya da Değişim Hareketi, 2029 seçimlerinde 22 sandalye kazanmıştı.

Bu partinin 2021’de başına geçen Nikos Andrulakis, daha çevreci politikaları benimserken, güçlü kamu sağlık sistemi, memur maaşlarını artırma ve kamu hizmetlerinde daha fazla şeffaflık vaadinde bulunuyor.

Son anketlere göre kim önde?

Son anketlere göre Yeni Demokrasi paretketi, SYRIZA’nın yaklaşık 4-6 puan önünde. Ancak kimi anketlerde iki parti arasında başabaş mücadele olduğunu söylüyor.

Öte yandan Pasok-KINAL, anketlere göre yarışın ilk turunu üçüncü sırada bitirecek.

Bu parti üyesi ve Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili, “Katargate” skandalı olarak bilinen ve Katar’dan rüşvet aldığı yolundaki suçlamaların ortaya atılmasının ardından ülkesinde de yoğun eleştirilere hedef oldu.

PASOK-KINAL, Eva Kaili’yi partiden şubat ayında atmıştı.

Çipras, seçmenlerine anket sonuçlarına inanmamalarını ve karalılıkla sandığa gitme çağrısında bulunuyor. Miçotakis ise 57 kişinin ölümüne yol son tren kazasında bu yana hala önemli ölçüde eleştirilere hedef oluyor.

Seçim sistemi nasıl işliyor?

Önceki yıllarda uygulanan seçim sisteminde, koalisyon hükümetlerinden kaçınılması ve güçlü bir iktidar gerekçesiyle genel seçimlerde birinci partiye 50 “bonus” milletvekilliği verilirken, yeni sistemde sandığa ilk gidişte bu uygulama kaldırıldı.

Mecliste 151 sandalyeyi kazanan parti tek başına iktidar olurken, hiçbir partinin bu sayıya ulaşamaması halinde Cumhurbaşkanı en çok oyu alan parti liderini hükümeti kurmak üzere görevlendirecek.

Hükümet kurulamazsa Cumhurbaşkanı sırayla en çok oy olan ikinci ve üçüncü parti liderlerine görevi verecek. Liderlerin hükümeti kurmaları için üçer günlük süreleri olacak.

Bu aşamada da hükümet kurulamazsa Cumhurbaşkanı tüm siyasi parti liderlerini bir araya getirecek. Bu süreçte de başarısız olunması halinde, tüm partilerin katılımıyla kurulacak geçici bir hükümetle, seçmenler tekrar hazsiran ayında yeniden sandığa gidecek.

İkinci tur yerine “tekrar” olarak adlandırılan bu seçimde, ilk seçimde alınan oy oranına bakılmaksızın tüm parti ve bağımsız adaylar bir kez daha oy pusulalarındaki yerlerini alacak.

Seçimlerin “tekrar” edilmesi halinde “bonus” milletvekilliği uygulanacak. Buna göre, oy oranı yüzde 25 ve üzeri olmak kaydıyla birinci partiye 20 bonus milletvekilliği verilecek.

Siyasi partilerin parlamentoya üye sokabilmeleri için en az yüzde 3 oy oranında oy almaları gerekiyor.

Anket şirketlerine göre, siyasi partilerden birinin, parlamentoda çoğunluğu sağlayabilmesi için oyların yüzde 46’sını alması şart. Aksi takdirde hiç bir partinin çoğunluğu sağlaması mümkün gözükmüyor.

Anketlere göre, üç parti de bu orana ulaşamayacağı ve yine üç parti birlikte koalisyona gitme konusunda istekli olmadıklarını açıkladığından seçim sonucunda yeni bir belirsizliğin çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Genç seçmen ne bekliyor?

Yunanistan’da genç seçmenler, mali kriz ve salgınla birlikte gelen kısıtlamaların ardından partilere yönelik büyük bir güvensizlik ortamında sandık başına gidecek.

Bu seçimde 440 bin civarında yeni seçmen oy atma hakkına sahip olacak.

İlk kez oy kullan hakkına elde eden genç seçmenin önemli bir kısmı, sandığa boykot ederek tepkisini gösterme niyetinde olduğunu dile getiriyor.

Yunanistan genç işsizlerin oranında AB’de ikinci sırada. Resmi verelere göre ülkede, 25 yaş altı gençlerin yüzde 24’ü işsiz.

Yunanistan, AB’de 18 yaş altı gruba oy hakkı tanıyan üç ülkeden biri.

Haberi kaynağından okumak için TIKLAYIN

”yan group

 

 

”Google

 

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Azınlık milletvekilleri Yunanistan parlamentosunda yemin ettiler

Yunanistan’da 21 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde milletvekili seçilen 300 sandalyeli Yunan parlamentonun üyeleri yemin ederek göreve başladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Üniversite giriş sınavlarına katılanlara 350 evro harçlık verilecek: Kimler hak sahibi?

Yunanistan’da bu yılki üniversite giriş sınavlarına katılacak olan öğrencilere 350 evroluk bir harçlık verilecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başpiskopos İeronimos papazların siyasete karışması eleştirilerine yanıt verdi

Yunanistan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu İeronimos, papazların seçimlere karışması eleştirilerine yanıt verdi.
Devamını oku...