Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Müslümanlara iftar verdi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Müslümanlara iftar verdi

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Ramazan günlerinde geleneksel olarak Müslümanlara düzenlenen iftara ev sahipliği yaptı.

Bulgaristan genelinde farklı dini ibadetlerden temsilciler, diplomasi çevreleri, devlet kurumları, medya, kültür, eğitim, bilim insanları ve kanaat önderlerinin davet edildiği iftarda konuşan Radev: “Tüm insanoğlunun sınamalardan geçtiği bu dönemde, her zamankinden fazla bilgelik ve doğru sezilere ihtiyacımız var, ortak evimizi başarıyla kurup, onu barış ve huzurun olduğu bir yuvaya dönüştürmeye ihtiyacımız var” dedi.

Bulgar Cumhurbakanı geleneksel iftarların Bulgaristan’daki müslümanların inançları ve göreneklerine duyulan saygının kurumsal bir nişanesi haline geldiğini belirtti.

“Cumhurbaşkanı olarak bütün vatandaşlarımızın bayramlarını paylaşmaya, halkımızı birleştiren tarihi geleneklerimizi hatırlatmaya ve Bulgaristan’da farklı topluluklar arasındaki iyi niyeti teşvik etmeye devam edeceğim” diyen Rumen Radev, ülkedeki tüm Müslümanlara, aileleri ve yakınlarına sağlık ve esenlikler diledi.

Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftüsü Mustafa Hacı, daha fazla dayanışma ve insanlık için çağrıda bulunurken, yardımın sadece maddi olmadığını, bu Mubarek ayda insanların daha çok maneviyata dönülmesi ve yardımlaşmanın erdeminin anlaşılması gerektiğini ifade etti.

Mustafa Aliş Hacı Devlet Başkanı Radev’e ülkedeki müslüman topluluğuna gösterdiği saygıdan dolayı şükranlarını bildirdi ve: “Bu akşamki iftar yemeği, dini ve etnik farklılıkları gözetmeksizin, Bulgaristan’daki bütün vatandaşları birleşirdiğinizin bir göstergesidir” dedi.

Haber: Cumhurbaşkanı Basın Merkezi ve Sevda Dükkancı

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et