Yunanistan'da bir kadın Rus ajanı çıktı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da bir kadın Rus ajanı çıktı

Yunanistan‘da bir kadının, Atina‘da örgü dükkanı işletiyormuş gibi görünerek gizlice çalışan bir Rus ajanı olduğu tespit edildi.

Yunan Ulusal İstihbarat Servisi (EYP) tarafından tespit edilen olaya göre kadın casus “Maria Tsalla” adını kullanıyor ve Atina’nın Pangrati semtinde el işi malzemeleri satan bir dükkanın sahibi.

Yunan İstihbarat Teşkilatı (EYP), kadının gerçek adının “İrina A.S.” olduğunu belirledi. Casusun, örgü malzemeleri satan dükkanın yanı sıra kendisini fotoğrafçı olarak tanıttığı ve ölen bir bebeğin Yunan kimlik bilgileriyle Yunanistan’da sahte kimlikle yaşadığı ifade edildi.

Rus casus hakkındaki ilk şüpheler, nüfus kayıt belgelerinde tutarsızlık olduğunun anlaşılması üzerine başladı. Bazı sayfaların yırtılıp yerine başkalarının konulduğu belirlendi. Sahte bir Yunan kimliği kullanan kadın, “illegals” olarak bilinen özel bir casus kategorisindeydi. Bu kategorideki casuslar, başka kişilerin veya ölen çocukların kimlikleriyle farklı ülkelerde kendi istihbarat birimleri adına çalışıyorlardı.

Rus kadın casusun, “illegals” grubundan başka üyelerin yakalanması üzerine Rusya’nın çağrısıyla Yunanistan’dan ayrıldığı sanılıyor. Güvenlik uzmanlarına göre, “illegals” kategorisindeki casuslar 5 ila 10 yıl arasında eğitim alıyor ve amaçlarına bazen 25 yıl gibi uzun vadeli süreçte ulaşıyorlar.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan-Türkiye Sınır Kapılarında Geçişler Duracak! Greve Bağlı Geçiş Kısıtlamaları

Yunanistan’ı Türkiye’ye bağlayan kara sınır kapılarından Kipi ve Kastanies’de, Yunanistan Gümrük Memurları Federasyonu’nun çağrısı üzerine başlatılan grev, iki ülke arasındaki geçişleri doğrudan etkileyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Saatler Değişiyor! Yaz Saati Geldi

Yunanistan, 30 Mart Cumartesi’yi 31 Mart Pazar’a bağlayan gece, yaz saati uygulamasına geçiş yapmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Biden: ABD Ve Yunanistan Arasındaki İttifak Her Zamankinden Daha Güçlü

ABD Başkanı Joe Biden, Yunanistan Bağımsızlık Günü dolayısıyla yayımladığı bir mesajda, ABD ve Yunanistan arasındaki ittifakın her zamankinden daha güçlü olduğunu belirtti.
Devamını oku...