Yunanistan, Polonya ve Belçika, AB'nin ‘doğalgaz tavan fiyatına karşı çıktı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan, Polonya ve Belçika, AB’nin ‘doğalgaz tavan fiyatına karşı çıktı

Yunanistan, Polonya, Malta ve Belçika, doğalgazda 275 euro/MWH yani 1000 metreküp başına 3040 dolarlık tavan fiyatını kabul etmedi.

Avrupa Birliği (AB) enerji bakanlarının enerji masraflarını düşürmek için doğalgazda 275 euro/MWH’luk yani 1000 metreküp başına 3040 dolarlık fiyat tavanı uygulama teklifini değerlendirdikleri toplantıda Yunanistan, Polonya, Malta ve Belçika önerilen bu fiyata karşı çıktı.

Polonya İklim Bakanı Anna Moskwa, teklifi “şaka gibi” olarak nitelerken, metnin fiyat tavanını piyasanın epey üzerinde belirleyeceğine dikkat çekti. “Önümüzdeki metin tatmin edici değil” diyen Belçika Enerji Bakanı Tinne Van der Straeten, teklifin fiyatlar üzerindeki etkisinin yeterince açık olmadığını belirtti.

Yunanistan’ın enerji bakanı, 150-200 euro/MWH bandında fiyat tavanının “gerçekçi” olacağını söylerken, Malta enerji bakanı da mekanizmanın devreye girmesi için belirlenen katı kuralların uygulamayı “imkansıza yakın” kıldığını ifade etti.

AB ülkelerinden 15 kadarı, enerji fiyatlarını kontrol altında tutacak sabit bir fiyat tavanı uygulanmasını talep ediyor.

Fiyatın tavanının muhalifleri Almanya, Hollanda, İsveç, Avusturya ve Finlandiya ise fiyat tavanının arzı başka kaynaklara yönelteceğini, dolayısıyla da doğalgaz tüketimini azaltmaya yönelik motivasyonu düşüreceğini savunuyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFET dondurulmuş tavuk rulosunu geri toplatıyor

Yunanistan Birleşik Gıda Denetleme Kurumu (EFET) salmonella tespit edilen beykon ve peynirle doldurulmuş dondurulmuş tavuk rulolarının toplatılması kararı verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Grigoropulos'un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı

Yunanistan’da 16 yaşındaki Aleksandros Gripgoropulos’un polis kurşunuyla öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçmiş olsa da eylemlerle anılmaya devam ediyor. Atina ve Selanik’te gerçekleştirilen polis şiddetine karşı protesto eylemlerde polis yine sert müdahale etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adalardaki askeri tatbikatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” ifadelerini kullandı.
Devamını oku...