Avrupa Konseyi'nden Yunanistan'a göçmen yasası uyarısı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Avrupa Konseyi’nden Yunanistan’a göçmen yasası uyarısı

Yunanistan’da sağ milliyetçi Nea Dimokratia Partisi’nin iktidara gelmesinden sonra göçmen ve mültecilere karşı sertleşen politikalara bir yenisi ekleniyor.

ND hükümetinin yeni projesine göre denizde göçmenleri kurtarma çalışmaları yürüten sivil toplum kuruluşlarına (STK) para cezası verilmesi masada.

Öte yandan Avrupa Konseyi (AK) ise Yunan makamlarının denizde göçmenleri kurtarma çalışmaları yürüten sivil toplum kuruluşlarına (STK) para cezası verilmesini öngören yasa tasarısını değiştirmesini istedi.

AK İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, şu anda Yunan parlamenterler tarafından tartışılmakta olan yasa tasarısının “STK’lar tarafından denizde yürütülen hayat kurtarma çalışmalarını ve Ege’deki insan hakları izleme kapasitelerini engelleyeceğini” söyledi.

ND hükümeti, iki yıl önce göreve başlamasından bu yana sınır kontrollerini sıkılaştırdı ve Afganistan’da devam eden krize yanıt olarak ek kısıtlamalar sözü verdi.

Şu anda mecliste tartışılan Sınırdışı ve İade Yasası’nda yer alan bir hükme göre, sahil güvenlik izni olmadan yürütülen kurtarma operasyonlarına katılan hayır kurumlarının üyeleri bir yıla kadar hapis ve bin evro para cezasına çarptırılabilir ve STK’lar ek para cezası alabilir.

Ayrıca, yasa tasarısının sığınma hakkı, geri göndermenin önlenmesi ve otomatik, geniş çaplı gözaltının önlenmesi üzerindeki etkisi konusunda insan hakları topluluğu arasında “ciddi endişeler uyandırdığı” vurgulandı.

Mijatovic, açıklamasında, “Parlamento üyelerini, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Mülteci Sözleşmesi de dahil olmak üzere Yunanistan’ın yükümlülüklerini tam olarak yansıtmasını sağlamak için bu tavsiyelerden yararlanmaya çağırıyorum.” dedi.

Öte yandan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, AB içişleri bakanlarının Afganistan’dan “yasadışı göçü önlemek için” bölge ülkeleriyle işbirliği arama kararına destek verdiğini açıklamıştı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dinleme ve takip skandalına yeni isimler eklendi

Yunanistan’da Predator adlı casus program üzerinden telefonları dinlenen isimlerin yer aldığı ve kamuoyuna sızan listeye yeni isimler eklendi. Documento gazetesi yeni isimleri yazdı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan: Sevgilisinin canını aldı, silahı derin dondurucuya sakladı

Yunanistan’ın Pire bölgesinde 24 yaşındaki bir erkek, 19 yaşındaki sevgilisini kafasından vurarak öldürdü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sisam’dan Yassıköy’e şimdilik ‘ret’

Batı Trakya siyasetinde agresif ve kavgacı tavırlarıyla tanınan Yassıköy (İasmos) Belediye Başkanı Önder Mümin, Doğu Samos (Sisam) Belediyesi’ni ziyaret etti.
Devamını oku...