40 yaş ve üzerindekiler günde kaç saat uyumalı? - Azınlıkça
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

40 yaş ve üzerindekiler günde kaç saat uyumalı?

Bilim insanları, 40’ıncı yaşını doldurmuş olan insanların günde kaç saat uyuması gerektiği konusundaki tartışmaya son noktayı koydular.

Nature Aging dergisinde yayımlanan bilimsel çalışmaya göre, 40 yaşını doldurmuş olan kişiler için günde 7 saat uyku yeterli.

Araştıramayı yapan İngiltere Cambridge Üniversitesi, Psikiyatri Bölümü’nden Barbara Sahakian, makalesinde şu ifadeleri kullandı:

‘İyi uyku hayatın her aşamasında önemlidir, ancak özellikle yaşlandıkça. Yaşlılar için uykuyu iyileştirmenin yollarını bulmak, özellikle psikiyatrik bozuklukları ve demansı olan hastalar için, iyi bir zihinsel sağlık ve esenliklerini sürdürmelerine ve bilişsel bozulmadan kaçınmalarına yardımcı olmada hayati olabilir.’

Araştırmacılar, 38 ila 73 yaşları arasındaki 500 bin İngiliz yetişkinin çeşitli uyku düzenleri, zihinsel sağlıkları ve refahları hakkındaki verileri analiz etti.

Katılımcılar bir dizi farkındalık testini tamamlarken, genetik veriler ve beyin görüntüleme, yaklaşık 40 bin katılımcıya sunulan ek verilerden bazılarıydı.

Neticede 7 saatlik uykunun, bireylerin zihinsel sağlığı ve bilişsel performansı üzerinde faydalı bir etkisi olduğu sonucuna varıldı.

Özellikle, daha az uyuyanlar testlerde ve bilgi işleme hızı, görme keskinliği, hafıza ve problem çözme becerilerinde daha kötü performans gösterdiler.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da ilk Maymun Çiçeği Virüsü şüphesi

Yunanistan’da Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu (EODY), bir kişinin Maymun Çiçeği Virüsü şüphesi ile kontrol altına alındığını duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 4 kişi Candida Auris nedeniyle can verdi

Yunanistan’ın Patra şehrinde, ölümcül mantar Candida Auris nedeniyle üç ila dört ölüm kaydedildiği bildirildi.
Devamını oku...
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

Bu 3 bitki bağırsakları sakinleştiriyor ve sindirim sistemine iyi geliyor

Yemeklerde kullanılan ama aynı zamanda kaynatılarak da tüketilen, uygun sindirim işlevine ve sindirim bozukluklarına karşı mücadeleye katkıda bulunan 3 aromatik ve şifalı bitkiyi daha ortaya çıktı.
Devamını oku...