40 yaş ve üzerindekiler günde kaç saat uyumalı? - Azınlıkça
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

40 yaş ve üzerindekiler günde kaç saat uyumalı?

Bilim insanları, 40’ıncı yaşını doldurmuş olan insanların günde kaç saat uyuması gerektiği konusundaki tartışmaya son noktayı koydular.

Nature Aging dergisinde yayımlanan bilimsel çalışmaya göre, 40 yaşını doldurmuş olan kişiler için günde 7 saat uyku yeterli.

Araştıramayı yapan İngiltere Cambridge Üniversitesi, Psikiyatri Bölümü’nden Barbara Sahakian, makalesinde şu ifadeleri kullandı:

‘İyi uyku hayatın her aşamasında önemlidir, ancak özellikle yaşlandıkça. Yaşlılar için uykuyu iyileştirmenin yollarını bulmak, özellikle psikiyatrik bozuklukları ve demansı olan hastalar için, iyi bir zihinsel sağlık ve esenliklerini sürdürmelerine ve bilişsel bozulmadan kaçınmalarına yardımcı olmada hayati olabilir.’

Araştırmacılar, 38 ila 73 yaşları arasındaki 500 bin İngiliz yetişkinin çeşitli uyku düzenleri, zihinsel sağlıkları ve refahları hakkındaki verileri analiz etti.

Katılımcılar bir dizi farkındalık testini tamamlarken, genetik veriler ve beyin görüntüleme, yaklaşık 40 bin katılımcıya sunulan ek verilerden bazılarıydı.

Neticede 7 saatlik uykunun, bireylerin zihinsel sağlığı ve bilişsel performansı üzerinde faydalı bir etkisi olduğu sonucuna varıldı.

Özellikle, daha az uyuyanlar testlerde ve bilgi işleme hızı, görme keskinliği, hafıza ve problem çözme becerilerinde daha kötü performans gösterdiler.

”yan group

 

 

”Google

 

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Hangi erkekler oturarak işemeli?

Çok sayıda bilimsel kanıt, erkeklerin, en azından orta yaştan itibaren, ayakta değil, oturarak idrar yapmalarının daha iyi olacağını gösteriyor.
Devamını oku...
Yaşam

İşte şişkinlikle mücadeleye yarayan 7 gıda

Şişkinlik, hepimizin az ya da çok yaşadığı bir semptom. Bu nahoş semptomun arkasındaki sebep genellikle bağırsak fonksiyon bozukluğu, sıvı tutulması veya vücudun şişmesidir.
Devamını oku...
Yaşam

Sağlıklı ve lezzetli atıştırmalık: Patates cipsi yerine fırında nohut

Nohut çok yönlü bir baklagildir. Çorba yapılır, püre haline getirilir, sade veya biraz proteinle yenir, köfte yapılır.
Devamını oku...