Milletvekili Baran'dan çocuğu korona olana idari izin talebi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Milletvekili Baran’dan çocuğu korona olana idari izin talebi

İskeçe KİNAL Partisi Milletvekili Dr. Burhan Baran

İskeçe (Xanthi) Milletvekili Burhan Baran yaptığı açıklamayla, hükümetten, çocukları Kovid-19 testleri pozitif olarak saptanan ve o sırada çalışan ebeveyenlere idari izin sağlanması talebinde bulunduğunu açıkladı.

Değişim Hareketi milletvekilleri aynı zamanda partilerinin Sosyal İşler Komitesi üyeleri Yorgos Mulkiotis, Andreas Pulas, Burhan Baran ve Yorgos Fragidis, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına ve de Sağlık Bakanına soru yönelterek, çocuklarının COVID19 testleri pozitif olarak saptanan çalışan ebeveyenlere, idari izin verilmesi konusunda bir an önce çözüm bulunmasını istediler.

10 Ocak 2022’de okula dönmek için yapılan self testlerden 15.000 öğrencinin testlerinin pozitif bulunduğu” ve “bir sonraki gün tekrarlanan bu self testlerde öğrenciler ve öğretmenler arasında 9 bin 688 kişinin daha pozitif bulunduğu açıklandı. Ancak Hükümet, COVIT-19 testleri pozitif bulunan çocukların çalışan ebeveyenlerine idari izin verilmesi konusunda herhangi bir imkan sağlamamakla virüsün aşırı yayılması konusunda çok ciddi bir risk almaktadır.

“4682/2020 sayılı Devlet Kanunun 2. maddesi,11/3/2020 tarihinde yayınlanan genelge ile onaylanan idari izin, kreşlere ve anaokullarına kayıtlı olan veya ilkokul ve ortaokullarda okuyan çocukların çalışan ebeveynleri ile ilgilidir. Aynı zamanda özel eğitim alan engelli öğrencileri de kapsamaktadır.Böylelikle COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemek için okulların kapatılması ve de özel eğitim birimlerinin faaliyetlerinin durdurulması durumunda çalışan ebeveyenler idari izne hak kazanmaktadırlar.

Ne yazık ki neredeyse iki yıl sonra ülke pandemi ile halen mücadeleye devam ederken, hükümet okulları normal şekilde açmaya karar verdi.

Ancak,

10 Ocak 2022’de okula dönmek için yapılan self testlerden15.000 öğrencinin koronavirüse pozitif bulunduğu” ve “bir sonraki gün tekrarlanan bu self testlerde öğrenciler ve öğretmenler arasında 9 bin 688 kişinin testlerinin daha pozitif bulunduğu açıklandı.

Son yedi günün (Worldometers) verilerine göre Yunanistan, Avrupa Birliğindeki her ülkenin nüfusu ile kıyaslandığında, vaka sayısında üçüncü, ölümlerde ise altıncı sırada yer almaktadır.

Çocuklarının COVID-19 testleri pozitif olarak saptanan çalışan ebeveynlere idari iznin öngörülmemesi ve normal şekilde çalışmaya devam etmeleri koronovirüsün yayılma riskini arttırmaktadır.

Koronovirüs bulaşmış olan çocukların bakımı için ve aynı zamanda halk sağlığının korunması için çalışan ebeveyinlerine idari izin verilmesi gerekli olmaktadır.

Evden çalışanların sayısı, ülkedeki toplam çalışanlara kıyasen düşük orantıda bulunmaktadır.
Yukarıdaki bahsı geçen konulara değinerek sayın bakanlara soruyoruz,

  1. Çocuklarına koronavirüs teşhisi konan çalışanların çocuklarına gereken bakımı sağlayabilmeleri konusunda ne gibi önlemler almayı düşünüyor sunuz?
  2. Çocuklarına koronavirüs bulaşan ve de evden çalışmanın mümkün olmadığı kamu ve özel sektörde çalışanlar için idari izin verilmesi konusunda ne gibi kararlar almayı düşünüyorsunuz?

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'a girişler hakkında yeni NOTAM

Yurtdışından Yunanistan’a girişlerde uygulanan mevcut koronavirüs Kovid-19 salgını ile ilgili tedbir ve yasaklar yayınlanan yeni NOTAM ile 7 Şubat Pazartesi gününe kadar uzatıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

61 yaşındaki İskeçeli trafik kazasında can verdi

İskeçe (Xanthi) şehrinde trafiğin en yoğun olduğu caddelerden birinde dün meydana gelen trafik kazasında 61 yaşındaki bir vatandaşın yaşamını yitirdiği öğrenildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de buzlu yollar: Bir günde 3 kaza

Yunanistan genelinde hakim olan ‘Elpida’ kötü hava dalgası, Batı Trakya’da da etkili olurken, trafik kazalarını da beraberinde getirdi.
Devamını oku...