Bulgaristan'da korona karşıtları parlamento önünde polisle çatıştı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan’da korona karşıtları parlamento önünde polisle çatıştı

Avrupa Birliği’nin en düşük aşılanma oranına sahip ülkeler arasında yer alan Bulgaristan’da aşı karşıtları parlamento önünde protesto eylemi düzenledi.

Bulgaristan’da korona inkarcıları ile polis arasında şiddet olayları meydana geldi. İnkarcılar, polisin parlamento önünde kurduğu barikatı aştı. Çıkan olaylarda yaralanan polisler var.

Bulgaristan’da koronavirüs önlemlerini kabul etmeyen eylemciler, başkent Sofya‘da parlamento binasının önünde bugün protesto gösterisi düzenledi. Polisin parlamento önünde kurduğu barikatı aşarak binaya girmeye çalışan eylemciler, dört polisin yaralanmasına neden oldu. Yaralanan polislerden birinin hastanede tedavi altına alındığı bildirildi.

Şiddet olaylarının yaşanması üzerine bTV adlı televizyon kanalından eylemcilere seslenen Başbakan Kiril Petkov, eylemcileri hükümet üyelerinden oluşan çalışma grubuna temsilcileriyle katılarak korona dalgasının üstesinden gelmek için yürütülen model çalışmaya destek olmaya çağırdı, Petkov, “Bu protestodan somut önlemlerle çıkılması gerekiyor” diye konuştu.
Ağırlıklı olarak ulusalcı Yeniden Doğuş Partisi’nin yandaşlarından oluşan eylemciler, koronavirüs önlemlerini ve korona aşısını protesto etti. Korona önlemlerinin özgürlükleri kısıtladığını savunan ve ülkenin dört bir yanından Sofya’ya gelen eylemciler maske de takmadı. Eylemler sırasında milletvekilleri ise parlamentoyu terk etti.

Bulgaristan’da aşılanma oranı diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşük. Bulgar halkının yüzde 28’inin iki doz aşı yaptırdığı, hatırlatma dozu olanların oranının ise sadece yüzde 5,5 olduğu kaydediliyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan, Türkiye ve Kuzey Makedonya dahil 10 ülkeyi kırmızı listeye aldı

Bulgaristan, küresel koronavirüs Kovid-19 salgınıyla ilgili yaptığı son tedbirler kapsamında aralarında Türkiye’nin de olduğu 10 ülkeyi kırmızı listeye dahil etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da korona önlemlerine karşı protestolar sürüyor

Almanya’da koronavirüs Kovid-19 salgınına karşı yürütülen mücadele kapsamında uygulamaya alınan yasak ve önlemlere karşı protesto gösterileri devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan 'altın vize' uygulamasına son verecek tasarıyı kabul etti

Bulgaristan’ın maddi yatırım karışılığında verdiği altın vize uygulaması son buluyor. AB, Bulgaristan’dan “altın vize” uygulamasını, güvenlik açığı, kara para aklama, vergi kaçırma ve yolsuzlukla ilişkilendirildiği gerekçesiyle iptalini istiyordu.
Devamını oku...