Bulgaristan'da cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar karantinada - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan’da cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar karantinada

Bulgaristan‘da Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar dahil ülkeyi yöneten hükümet kadrosunun tamamının, koronaya yakalanan Parlamento Başkanıyla yakın temasta bulundukları gerekçesiyle karantinaya girmek zorunda kaldıkları duyuruldu.

Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Başbakan Kiril Petkov ile bakanların korona enfeksiyonuna karşı tedbiren evlerinde karantinaya girdikleri açıklandı.

Politikacıların enfekte olup olmadıkları hakkında bilgi verilmezken karantina uygulamasına da tedbiren başvurulduğu belirtildi.

Salı günü Bulgaristan hükümetinin baş sağlık müfettişi, koronavirüs enfeksiyonu kaptığı belirlenen Parlamento Başkanı Nikola Minçev’in Pazartesi günü söz konusu politikacılarla Kuzey Makedonya konusunda düzenlenen ve yaklaşık altı saat süren bir toplantıya katıldıklarını açıkladı. Politikacıların ne kadar süre izolasyonda kalacaklarına ise Sağlık Bakanlığı, ilgili kişilerin aşı durumlarına bakarak karar verecek.

Bulgaristan, yılın başından bu yana Omikron varyantının tetiklediği beşinci dalganın etkisinde bulunuyor.

Ülkede vaka sayıları hızla artıyor. Yaklaşık 6,5 milyonluk ülkede Pazartesi günü 6 bin 761 yeni enfeksiyon kaydedildi.

Bulgaristan, aşılama oranında AB’de en düşük sırada yer alıyor. Nüfusun yüzde 28,1’i ikinci doz, yüzde 5,5’i ise güçlendirici (üçüncü doz) aşı yaptırdı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 18.333 vaka 73 ölüm 668 entübe

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 22 Ocak Cumartesi günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 18.333 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panayotopulos karantinaya girdi

İsrail’e resmi ziyaret düzenleyen Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos’un, İsrailli mevkidaşının korona testinin pozitif çıkması nedeniyle, Atina’ya döndükten sonra ihtiyati amaçlı olarak evinde karantinaya girdiği açıklandı.
Devamını oku...
Yaşam

Bill Gates: Gelecekte daha ölümcül bir virüsle yüzleşmek zorunda kalabiliriz

Yaklaşık iki yıldır yaşamlarımızı altüst eden küresel koronavirüs Kovid-19 gibi olası bir salgın hakkında altı yıl önce uyarılarda bulunan Bill Gates, daha da karamsar bir açıklama yaptı.
Devamını oku...