Almanya'da üçüncü dozu olmayanlara kısıtlama geldi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da üçüncü dozu olmayanlara kısıtlama geldi

Küresel koronavirüs Kovid-19 salgınıyla mücadelesinde tedbirleri sıkılaştırma kararı alan Almanya‘da üçüncü doz aşısını olmayanlar restoran, kafe ve bar gibi mekanlara girebilmeleri için yanlarında güncel negatif rapid test sonucu bulundurmaları şartı geldi.

Omikron varyantının hızla yayılması sürüyor. Delta varyantına göre daha hafif semptomlara neden olan ancak 70 kat daha hızlı yayılan Omikron varyantı karşısında Almanya yeni tedbirler alınmasına karar verildi.

Buna göre, restoran ve barlara girişte müşteriler iki doz aşıya ek olarak hatırlatma dozunu da olduklarını belgelemeleri ya da negatif test sonucu göstermeleri gerekiyor. Geçerli olan uygulamada da, restoran, kafe, bar gibi yerlere sadece aşı olanların ve Kovid-19 geçirmiş olanların girmesine izin veriliyordu.

16 eyalet başbakanıyla yaptığı toplantının ardından konuşan Başbakan Olaf Scholz, “Bu sert bir tedbir, ancak gerekliydi” dedi.Almanya’da hali hazırda restoranlara ve mağazalar başta olmak üzere neredeyse tüm kapalı mekanlara girişte iki doz aşı zorunluluğu bulunuyordu. Süpermarketler ve temel ihtiyaç maddeleri satan dükkanlar bundan muaftı.

Öte yandan Almanya Başbakanı Scholz ve eyalet yönetimleri ayrıca 14 gün olan karantina süresini de kısaltma kararı aldı. Hatırlatma aşısını olanlar Kovid-19 bulaşan birisine temas etseler bile bundan böyle karantina girmeyecek. Bunun dışındaki kişiler ise herhangi bir semptom göstermedikleri takdirde, karantina süresini 10 gün ile veya negatif test sonucu elde etmesi halinde 7 gün ile sınırlı tutabilecek.

”yan group

 

 

”Google

 

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19'un artık küresel acil durum olmadığını ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Covid-19’un küresel sağlık acil durumu sona erdi” diyerek umutlu bir açıklama yaptı. Öte yandan Ghebreyesus, Covid-19’un küresel sağlık tehdidi olarak sona ermediği uyarısında bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'da kalifiye eleman sıkıntısı rekor düzeye ulaştı

Almanya’da yapılan bir araştırma, 2022 yılında nitelikli eleman sıkıntısının rekor düzeye ulaştığını, 630 bin kadronun doldurulamadığını ortaya koydu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'da toplu taşıma çalışanları daha iyi ücret talebiyle greve gitti

Almanya’da toplu taşıma ve havalimanlarında çalışanlar, yüksek enflasyona karşı daha iyi ücret talebiyle bugün ülke genelinde greve gitti.
Devamını oku...