Seyahatlerde aşılara 9 aylık süre geliyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Seyahatlerde aşılara 9 aylık süre geliyor

Avrupa Birliği üye ülkelere girişlerde aşıların geçerlik süresinin 9 ay olarak kabul edilmesini öngören bir tavsiye kararı açıklamaya hazırlanıyor. Kararı her ülke kendisi verecek.

AB dışından seyahatlerde DSÖ’nün tanıdığı aşıların da kabul edilmesi gündemde.


ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg’in haberine göre Avrupa Birliği (AB), Birlik ülkelerine girişlerde gelinen ülke yerine aşı durumuna göre seyahatlere izin verilmesini öngören yeni bir karar açıklamayı planlıyor.

AB Komisyonu tarafından açıklanması beklenen karara göre aşıların geçerlilik süresinin 9 ay kabul edilmesi ve aşı sertifikalarında hatırlatma dozlarının kontrol edilmesinin planlandığı belirtildi.

Komisyon’un Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kabul ettiği aşıları olanların da 10 Ocak’tan itibaren üye ülkelere giriş yapmalarına ilişkin tavsiyede bulunması bekleniyor. AB şu anda aşı olanlara test muafiyetini sadece Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylı aşılar için sağlıyordu. Türkiye’de Biontech’in yanı sıra kullanılan Çin aşısı Sinovac, EMA’nın onayladığı aşılar arasında bulunmuyor.

Aşılara zaman limiti konulan yeni uygulamanın bugün açıklanması bekleniyor. Seyahatlerde aşı olanlara öncelik verilmesini isteyen AB Komisyonu’nun kararı bağlayıcı değil, sadece tavsiye niteliği taşıyor.

Söz konusu kararın 1 Mart’tan itibaren uygulanması öngörülüyor. Yeni uygulamada, aşı olmamışlarsa 6-17 yaşındaki çocuklar için negatif PCR test ibraz edilmesinin istenmesi öneriliyor.

Üye ülkeler, ülkelerine girişte test yapılması veya karantina uygulaması konularında ise ulusal düzeyde kararlar alabiliyor

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Profesör Linu: Aşısızlara 100 evro aylık ceza kabul edilemez

Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörlerinden Athina Linu, 60 yaş üzeri aşısız vatandaşlara, aşılanmamaları halinde her ay 100 evro ceza kesilmesi kararını eleştirdi.
Devamını oku...
Yaşam

Şırıngasız aşı geliyor

Koronavirüs salgını nedeniyle bir ara stok sıkıntısı yaşanan aşılarla ilgili yeni gelişme yaşandı. İğne yerine geliştirilen bant şeklindeki yama ile ağrısız ve acısız aşı mümkün olacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Drama Mitropoliti: Aşılanmayı reddeden papazların maaşları kesilsin

Drama Metropoliti aşı vurdurmayan rahiplere sert saldırı başlattı. Metropolit aşısız rahiplerin maaşlarının kesilmesini istedi.
Devamını oku...