AB’den ayrılan İngiltere, domuz kesecek kasap bulamıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

AB’den ayrılan İngiltere, domuz kesecek kasap bulamıyor

Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere şoför krizi derken şimdi de kasap krizi yaşıyor. Ülkede AB vatandaşı emekçilerin çoğu ülkelerine geri dönünce, İngilizler domuz kesecek kasap bile bulamıyor.

Tır şoförleri gibi İngiltere’deki domuz çiftliklerinde çalışan çok sayıda yabancı kökenli kasap da Covid-19 sırasında geçinebilmek için ülkesine dönmüş, o sırada Brexit gerçekleşince de İngiltere’ye geri gelememişti.

Şimdi bu nedenle ülkedeki domuz mezbahalarında ciddi bir insan açığı oluştu. İngiltere Ulusal Domuz Derneği’nden yapılan açıklamaya göre şimdiye kadar kesilmiş olması gereken 120 bin domuz kasap olmadığı için hala hayatta ve sayıları artmaya devam ediyor. Domuzların beslenme ve bakım maliyetleri de sürekli artıyor.

Çevre Bakanı George Eustice, gazetecilere verdiği demeçte çiftçilerin geçim kaynaklarını riske atan ve hayvan refahı sorunlarına neden olan bu sorunu geçici vizelerle çözeceklerini söyledi.

Eustice , “Yapacağımız şey, mezbahalardaki kasapların ve domuzlarla uğraşan et işleyicilerinin ‘Mevsimlik İşçi Programı’ kapsamında altı aya kadar geçici olarak ülkeye girmesine izin vermek. Bu, şu anda çiftliklerde sahip olduğumuz domuz birikimiyle başa çıkmamıza yardımcı olacak” dedi.

Eustice, biriken domuzları öldürmek ve parçalamak için ilk aşamada acil olarak yaklaşık 800 kasabın gerekli olacağını söyledi ve mezbahaların et depolamasına da yardımcı olacaklarını duyurdu.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yeni kural: Schengen bölgesine girmek için 3. doz aşı ve negatif PCR testi şartı kondu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, AB’ye seyahat için Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı aşıları olan kişilerin, 10 Ocak 2022 itibarıyla ikinci dozlarını takip eden 9 ay içinde 3. dozu yaptırmış olmaları ve negatif PCR testi ibraz etmelerinin gerekeceğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Seyahatlerde aşılara 9 aylık süre geliyor

Avrupa Birliği üye ülkelere girişlerde aşıların geçerlik süresinin 9 ay olarak kabul edilmesini öngören bir tavsiye kararı açıklamaya hazırlanıyor. Kararı her ülke kendisi verecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

AB içi seyahatlerde 3. doz aşı zorunlu mu olacak?

Avrupa Birliği’nde özellikle seyahatlerde üçüncü doz aşının zorunlu olması ve aşı sertifikalarının yenilenmesi konusundaki tartışmalar artarak devam ediyor. 
Devamını oku...