Yunan adalarındaki mülteci sayısı 40 binden 4 bine düştü - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan adalarındaki mülteci sayısı 40 binden 4 bine düştü

Geçtiğimiz yıllarda ciddi göçmen akınına maruz kalan Ege’deki Yunan adalarında mülteci sayısı, milliyetçi ND hükümetin sert politikalarıyla gittikçe azaldı.

Yunanistan, Ege’deki Yunan adalarında sığınmacı sayısının düştüğünü açıkladı. Geçen yıl 40 binin üzerinde olan sayı şu anda yaklaşık 4 bin 500.

Yunanistan Göç Bakanlığı Ege adalarındaki sığınmacı sayısının düştüğünü açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, adalarda kapasitesinden daha fazla dolu olan kamp olmadığı belirtildi. Midilli, Sakız, Sisam, İleryoz ve İstanköy adalarında kayıtlı sığınmacı sayısı 4 bin 490 olarak açıklandı. Geçen yıl adalardaki sığınmacı sayısı aylar boyunca 40 binin üzerindeydi.

Yunan adaları arasında durumun en iyi olduğu yer yeni bir sığınmacı kampının açıldığı Sisam. Yunan devlet televizyonunun haberine göre Sisam Adası’nda sığınmacılar konteyner evlerde yaşıyor, çadırlarda ya da kendi yaptığı kulübelerde yaşayan ise bulunmuyor.

Yunanistan’ın en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan adası Midilli. Kara Tepe’deki 8 bin kişi kapasiteli çadır kampında Göç Bakanlığı’nın sayılarına göre yaklaşık 3 bin 100 sığınmacı ikamet ediyor. Sakız, İleryoz ve İstanköy’deki sığınmacı kampalarının ise nispeten boş olduğu kaydediliyor. Sakız Adası 300, İleryoz 143, İstanköy de 88 sığınmacıya ev sahipliği yapıyor.

Yunan sahil güvenliği son aylarda Ege’deki devriyelerini sıklaştırdı. Yunanistan’ın Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmen teknelerini tekrar Türk sularına itmesi ise insan hakları örgütlerinin tepkisini çekiyor.

Alman haber ajansı dpa’ya açıklama yapan bir Yunan sahil güvenlik subayı sığınmacı geçişlerininin azalmasına karşın “teyakkuzda” olmayı sürdürdüklerini belirtti. Yunan subay 2015 yılındaki bir mülteci akınının o kadar kolay olmayacağını belirtti. O dönem yaklaşık 900 bin sığınmacı Türkiye’den Yunanistan’a geçerek Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gelmişti.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çocuk parası için müracaat platformu yeniden açıldı

Yunanistan Sosyal Yardım Ödenekleri ve Sosyal Dayanışma Kurumu (OPEKA), çocuk parası yardımı için başvuruların yapıldığı “Çocuk Paraları, A21” platformunun açıldığını duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Karısından dayak yiyen koca Yargı’ya sığındı: Kadına 18 ay hapis

Yunanistan’ın Girit adasında aile içi tartışma olaylarından farklı bir vaka yaşandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aşırı sert rüzgar, feribotu karaya çıkardı

Yunanistan’ın Patra’nın Akteo sahilinde hakim olan aşırı sert rüzgarlar pekçok hasara yol açarken, bir feribotu ise denizden karaya çıkarmayı başardı.
Devamını oku...