Hapishaneye benzetilen göçmen kampı Samos’ta açıldı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hapishaneye benzetilen göçmen kampı Samos’ta açıldı

Görsel arşivden kullanılmıştır.

Yunanistan’da, insan hakları örgütlerinin ‘cezalandırma politikası’ olarak görerek tepki gösterdikleri kapalı mülteci kamplarının ilki bugün Samos (Sisam) adasında açılıdı.

Son yıllarda rkçıların göçmen ve STK karşıtı eylemleriyle öne çıkan Samos adasına inşa edilen ve hapishanelerdeki gibi X-ray tarama cihazları, güvenlik kameraları ve manyetik kapıların bulunduğu göçmen kampında gece boyunca kapıların kilitli kalacak. Gündüz saatlerinde ise kampa giriş-çıkışları sadece elektronik çipli karta sahip olanlar yapabilecek.

Adanın merkezinde kalan 600 kadar göçmen, hafta başından itibaren 5 kilometre uzaklıktaki yeni merkeze tahliye edilecek.

Benzer kamplardan İleryoz, Midilli, İstanköy ve Sakız adalarına olmak üzere 4 tane daha inşa edilecek. Avrupa Birliği, sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı bu 5 mülteci kampının kurulması için Atina’ya 276 milyon euro destek sözü verdi.

Yunanistan’da kapasitesinin çok üzerinde göçmenin kaldığı çadır kamplardaki sağlıksız yaşam koşulları sıkça tartışılan bir konu.

Atina, yeni kapalı merkezlerde kesintisiz su, tuvalet, banyo, özel alan gibi imkanların Avrupa Birliği standartlarını karşılayacağını söylüyor.

Aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün de olduğu çok sayıda dernek ise aynı fikirde değil. Kamp sakinlerinin kapalı bir mekanda tutulup hareketlerinin kısıtlanması, cezaevi uygulamalarına benzetiliyor.

“Mültecileri caydırmaya ve kısıtlamaya odaklı” politikaların ruhsal sağlığı olumsuz etkilediğini vurgulayan 45 kurum ve dernek, geçen hafta AB ve Yunan hükümetini ‘kapalı kamp’ planlarından vazgeçmeye çağırdı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hurtado: Yunanistan'daki geri itmelere ilişkin sağlam kanıtlar alıyoruz

Son dönemde Yunanistan’ın mülteci ve göçmenlere kötü muamelede bulunduğu ve  sınırda “geri itme” uyguladığı ile ilgili şikayetler Birleşmiş Milletler’e taşındı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan’dan Batı Trakya’ya geçen göçmenler görüntülendi

Yunanistan’a son dönemlerde Bulgaristan üzerinden illegal olarak giren mültecilerin geçiş adresinin Rodop dağları olduğuna dair pek çok yazı yazılmıştı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan binlerce mülteciyi açlığa mahkum ediyor

Yunanistan’da sığınma talebinde bulunan ve mülteci kamplarında yaşayan binlerce mültecinin 1 Ekim’den bu yana açlığa mahkum edildiği bildirildi.
Devamını oku...