Sıcaklar böyle giderse Ege’de balık kalmayacak - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sıcaklar böyle giderse Ege’de balık kalmayacak

Bu sene kavurucu sıcaklarla boğuşuyoruz. Uzmanların iklim değişikliği kapsamında Yunanistan ile ilgili öngörüleri ise hiç iç açıcı değil.

Son günlerde Avrupa’yı kasıp kavuran aşırı sıcaklar, iklim değişikliği konusunu bir kez daha gündeme getirdi. “

Hatırlanacağı üzere Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) açıkladığı yeni raporda iklim değişikliğinin “yaygınlaştığı, hızlandığı ve yoğunlaştığı” uyarısında bulunmuştu. Raporun en önemli kısımlarından biri de, küresel ısınmayla birlikte sıcak hava dalgalarının artacağı, sıcak mevsimlerin uzayacağı ve soğuk mevsimlerin kısalacağı vurgusuydu.

Bu sene yaz döneminde aşırı sıcaklar Yunanistan’a da ulaştı. İki haftaya yakın 40 dereceyi aşan kavurucu sıcaklarla karşı karşıya kaldık.

Aşırı sıcakların süreceğini öngören uzmanlar Yunanistan’daki iklimin Libya’nınkine benzer olacağını söylüyorlar.

İklim değilikliği nedeniyle Ege deniziyle ilgili de karamsar tahminde bulunan uzmanlar, “Böyle giderse 20 yıl sonra Ege’de balık kalmayacak, bu nedenle iklim değişikliğiyle ilgili bir an önce bir şeylerin yapılması gerekiyor” uyarısını yapıyorlar.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik - Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı!

Yunanistan’da demiryolu ulaşımının önemli bir ayağını oluşturan Selanik – Dedeağaç hattının yıllardır çalışmaması, PASOK-Sinema Değişimi Parlamento Grubu Başkanı Nikos Androulakis ve milletvekili Apostolos Panas tarafından gündeme getirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'dan Çocuklar Başbakan Miçotakis'e Mesaj Gönderdi

Batı Trakya dahil Yunanistan’ın dört bir yanından 4,000’den fazla çocuk, COP28’in açılışı münasebetiyle Başbakan Kiryakos Miçotakis’e iklim kriziyle ilgili endişe ve taleplerini ifade eden mesajlar gönderdi.
Devamını oku...
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları Ne Kadar?

Düğünler, hayatın en unutulmaz anlarından biri olup, bu özel günün her ayrıntısının mükemmel olması beklenir. Bu anların ölümsüzleştirilmesi adına düğün fotoğrafçılığı kritik bir rol oynar.
Devamını oku...