İklimler değişti: Bahar mevsimi 1 aya düştü - Azınlıkça
Yaşam

İklimler değişti: Bahar mevsimi 1 aya düştü

Küresel iklim değişikliği mevsimleri bozarken Yunanistan’ı da etkiliyor. Uzmanlar bahar mevsiminin bir ay ile sınırlı kalacağını söylüyor. 

Küresel iklim değişikliğine karşı mücadele sürse de olumsuz etkileri mevsimlere de yansıdı. Önümüzdeki senelerde Yunanistan’da bahar mevsimi üç ay yerine neredeyse sadece bir ay yaşanabilir. 

Bahar mevsiminin süresinin kısaldığına vurgu yapanlardan biri de Türkiye’de Meteoroloji Uzmanı Profesör Doktor Orhan Şen oldu. Türk profesör yaptığı açıklamalarda şöyle dedi: “Artık Türkiye’de bir aylık bir bahar mevsimi yaşayacağız. İklim değişimi bahar aylarını ortadan kaldırdı.”

Orhan Şen, “Bir kış havasındayız, kış devam ediyor ve biraz daha devam edecek, mart ayı böyle geçecek gibi gözüküyor… Artık Türkiye’de bir aylık bir bahar ayı yaşayacağız. İklim değişimi bahar aylarını ortadan kaldırdı.” yorumunda bulundu.

Yunanistan’da da benzer hava şartları hakim. Uzmanlar bahar mevsiminin iklim değişikliğinin etkisiyle kısaldığı konusunda hemfikir. 

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Traktörlerle Meclis Önünde Gecelediler

Atina’nın kalbi Sintagma Meydanı, Yunanistan genelinden gelen çiftçilerin protesto eylemlerine sahne oldu. Parlamento önünde traktörleriyle geceyi geçiren çiftçiler, tarımsal taleplerin karşılanması çağrısında bulundu.
Devamını oku...