Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD’de kaos: Trump destekçileri Kongre binasını bastı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarihinin en kaos dönemini yaşıyor. Trump destekçileri Kongre binasını basarken şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ABD Başkanlık seçimlerini Joe Biden’ın açık bir farkla kazanmasına rağmen sonuçları tanımayacağını açıklayan Donald Trump’ın destekçileri Kongre binasını bastı.

Kongre’nin Joe Biden’ın kazandığı başkanlık seçimlerini tescil etmek üzere toplandığı gün Trump yanlıların düzenlediği protestolar şiddete dönüştü. Eylemciler, Kongre binasını işgal etti. Trump, destekçilerine eve dönme çağrısı yaparken, Biden yaşananları “başkaldırı” olarak nitelendirdi.

Bariyerleri aşarak Kongre binasına girmeyi başaran bir grup gösterici polis tarafından binadan çıkarılırken, protestocular ile polis arasında da çatışmalar yaşandı.

Amerika basını bir polisin Kongre içinde bir göstericiyi vurduğunu duyurdu.

ABD Kongresi’nde olayların kontrolden çıkmasının ardından Joe Biden, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne yönelik “saldırılara” da son verilmesi çağrısında bulundu. Trump’dan protestoculara çağrı geldi.

ABD’de neler oluyor?

ABD’de Kasım ayında yapılan başkanlık seçim sonuçlarının onaylanacağı Kongre’deki oturum sırasında Başkan Donald Trump destekçileri Kongre’nin bulunduğu Capitol binasını hücum ederken bazı Trump destekçileri binaya girmeyi başardı. Bu sırada polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. Trump taraftarlarının Kongre binasına girmeye çalışması üzerine tüm oturumlara ara verilerek binanın kapıları kilitlendi. Kongre binasının kapıları kilitlenirken, öfkeli kalabalık binanın merdivenlerinin önündeki metal bariyerleri yıktı. Polisler, saldırgan göstericilere biber gazı ve kalkanlarla müdahale etti. Olaylar üzerine Washington Belediye Başkanı sokağa çıkma yasağı ilan etti. Olaylar, Trump’ın aynı bölgede destekçilerine hitaben yaptığı konuşmadan sonra başladı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD’li Tümgeneral Dedeağaç Limanı’nı ziyaret etti

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Avrupa ve Asya’daki 21st Theater Sustainment Command Komutanı Tümgeneral Christopher Mohan, Dedeağaç (Alexandroupoli) Limanı’nı ziyaret etti.
Devamını oku...
Yaşam

Johnson & Johnson’ın tek dozluk aşısı koronavirüs ile mücadeleyi hızlandırabilir

Kovid-19 salgınında aşılar kritik önem taşıyor. Johnson & Johnson’ın geliştirdiği koronavirüs aşısı sadece tek doz oluyor ve orta şiddetteki enfeksiyonları önlemede ciddi oranda etkili.
Devamını oku...
Yaşam

Fauci: 2022 yılında da maske takmak zorunda kalabiliriz

ABD Başkanı Joe Biden’ın sağlık danışmanı ve Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Direktörü Doktor Anthony Fauci, ABD’lilerin 2022 yılında da maske takabileceğini söyledi.
Devamını oku...