Yaşam

Avrupa İlaç Ajansı, Moderna aşısına onay verdi

Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı için Avrupa İlaç Ajansı’ndan (EMA) bu kez onay geldi.

Avrupa İlaç Ajansı EMA, onay verdiği Moderna koronavirüs aşısı 28 gün ara ile iki doz halinde verilmesi gerektiğini duyurdu.

Aşının Avrupa’da kullanılabilmesi için AB Komisyonu’nun onayından geçmesi gerekiyor. AB Komisyonu’nun kısa süre içerisinde kararını bildirmesi bekleniyor.

Almanya Sağlık Bakanlığı, ülkenin Avrupa aracılığıyla 50 milyon doz Moderna aşısı alacağını açıkladı.

Hatırlanacağı üzere EMA, geçtiğimiz günlerde Moderna tarafından yapılan “acil kullanım onayı” başvurusunu reddetmişti.

Hollanda İlaç Değerlendirme Kurulu Başkanı Ton de Boer, Moderna’nın aşı konusunda hâlâ cevaplanması gereken çok fazla sorunun olduğunu dile getirmişti.

EMA, ABD’li ilaç şirketinden gelen bilgiler doğrultusunda onay başvurusunu yeniden görüştü ve onay kararı aldı. EMA, Almanya merkezli BioNTech firmasının Pfizer ile ortaklaşa ürettiği koronavirüs aşısına onay vermişti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

BioNTech aşısının 2. dozunu yaptıranlarda yüksek başarı oranı

Koronavirüs aşısı kullanımı konusunda dünya genelinde birinci sırada bulunan İsrail, özellikle ikinci doz aşıdan sonra aşı olanların durumunun ne olacağı ile ilgili önemli veriler sunmaya başladı.
Devamını oku...
Yaşam

Avrupa bir aşıya daha acil kullanım onayı verdi

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Pfizer/BionTech ve Moderna şirketlerinin ardından AstraZeneca koronavirüs aşısı için de“acil kullanım onayı” verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çipras‘ın oğlu koronaya yakalandı: Ailecek karantinaya girdiler

SYRIZA Partisi Genel Başkanı Aleksis Çipras oğlunun koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Çipras ailesi karantinaya girdi.
Devamını oku...