Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD Büyükelçisi Pyat: Dedeağaç limanı Batılıların elinde kalmalı

Selanik Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Dedeağaç limanının Batılıların ellerinde kalması gerektiğini söyledi.

ABD Büyükelçisi konuya ilişkin bir soruyu yanıtlayarak “Dedeağaç (Alexandroupoli) Limanı Batı’nın elinde kalmasını istediğimiz stratejik bir yer” ifadesini kullandı. 

Büyükelçi, Dedeağaç Limanı ile ilgilenen iki güçlü Amerikan konsorsiyumunun” olduğunu belirterek bunu bir “iyi haber” olduğunu ve Dedeağaç’ın kendileri için özel bir öncelik oluşturduğu ifade etti.

ABD’li Büyükelçi, konunun sadece limanın özelleştirilmesi olmadığını kaydederek, “yüzen bir LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi” (FSRU’) söz konusu olması sebebiyle  “ayrı bir stratejik öncelik” teşkil ettiğini söyledi. ,

Büyükelçi, anlaşmanın yüzde 20’sinin satışına yönelik Ulusal Doğal Gaz Sistemi İşletim Birimi (DESFA) tarafından imzalanmasının önemli olduğunu belirtti.

“Dedeağaç bir enerji işbirliği merkezine dönüştürülüyor. Ayrıca 2028 yılına kadar linyitin azaltılmasına yardımcı olacak bir gaz santrali olasılığı da söz konusu. Dedeağaç’ta güzel gelişmeler oluyor. Burayı ilk ziyaret ettiğimde Atina’dan çok uzak olduğunu hissettim. Fakat bölge olağanüstü bir stratejik kavşak haline dönüştü” dedi.

ABD’li büyükelçi açıklamalarının devamında bölgedeki tersanelerin özelleştirilmesi için belirli süreçlerin bulunduğunu ve bölgedeki Amerikan faktörünün varlığına ilişkin ise  “asıl endişemiz, Dedeağaç örneğinde olduğu gibi, bu bölgelerin stratejik oldukları için bu kilit varlıkların Batı ellerinde kaldığını görmektir. Bu kilit noktalar rakiplerimizin eline geçmemelidir” dedi.

“Önümüzdeki haftalarda veya aylarda tüm bunların nasıl gelişeceği, kısmen piyasalara ve Yunan devletinin ticareti nasıl şekillendireceğine bağlı. Ayrıca tüm bunlar, Yunan donanmasındaki yeni fırkateynler için çok rekabetçi bir Amerikan teklifi olasılığı ile de yakından ilgilidir. Bu  ABD tarafından desteklenmektedir. Yunan Donanmasının Ege ve Doğu Akdenizdeki ABD Donanması’nın kritik bir ortağı olabilmesi ve yeteneklerini güçlendirebilmesi için ABD yardımcı olacaktır” dedi.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İsteyen vatandaşlara bedava tuz çuvalı

Batı Trakya’da 19 Ocak Salı gününe kadr etkili olması beklenen kar ve don öncesi, Dedeağaç (Alexandroupoli) Belediyesi önlemlerini sürdürüyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD memnun: Türk-Yunan görüşmelerinin başlamasını selamladı

ABD Dışişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride ‘ABD, Yunanistan ile Türkiye arasında deniz sınırlarının belirleneceği istikşafi görüşmeleri selamlıyor’ ifadelerini kullandı.
Devamını oku...
Yaşam

Moderna: Aşımız en az bir yıl koruyor

Amerikalı biyoteknoloji şirketi Moderna kendi geliştirdiği koronavirüs aşısı sayesinde virüse karşı bağışıklığın en az bir yıl sürdüğünü açıkladı.
Devamını oku...