Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya lavantası Fransa ve ABD’ye satış yolu arıyor

Batı Trakya’da Rodop Aromatik Bitkiler Tarım Kooperatifi Başkanı Hasan Bekir Usta Batı Trakya’da aromatik bitkilerle ilgili son durum hakkında bilgi verdi.

ERA Komotini devlet radyosundan gazeteci Maria Nikolau’ya konuşan Bekir Usta “güllerde hasat döneminin tamamlandığını ve bir haftaya kadar lavanta da tamamlanacağını” söylüyor.

“Güller bu yıl inanılmaz kaliteli” diyen kooperatif başkanı şu ifadeleri kullanıyor:

“Satışla ilgili heyecan ve soru işaretleri devam ediyor. Aromatik bitkilere talep düşük ve fiyatlar düşüyor. Bu yıl koronavirüs nedeniyle piyasa ‘uyuşmuş’ durumda. Tüccarlardan yıllar öncesi gördüğümüz ilgiyi göremiyoruz. Önceki yıllarda ürettiklerimizin tamamı Bulgaristan’a satılıyordu”.

Lavantanın Fransa, ABD ve Almanya’ya Bulgaristan’dan satıldığını dile getire Hasan Bekir Usta “son yıllarda bir iki aylığına alım yapıldığını” ifade ediyor ve ekliyor:

“Bütün aromatik bitkiler için aynı talep yok. Son iki yıldır masraflarımızı karşılamaya bakıyoruz ve ‘bu uyuşukluk geçer ve normale döneriz’ diye bekliyoruz”

Kaliteli ürünler elde etmelerine rağmen satışta zorluk yaşadıklarına vurgu yapan kooperatif başkanı, doğrudan Fransa ve ABD gibi ülkelere satış yapmanın yollarını arayacaklarını söylüyor.

About author

Haberler

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.