Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan-Türk bilirkişi heyetleri Meriç’te bir araya geldi

Yunanistan ile Türkiye arasında geçen hafta tansiyonun yükseldiği günlerde iki ülkenin oluşturduğu bilirkişi heyetleri iki toplantı gerçekleştirdi.

Kathimerini gazetesinde çıkan habere göre Yunan-Türk subay, teknisyen ve bilirkişi heyetleri Çarşamba günü İpsala’da, Perşembe günü ise Dedeağaç’ta (Alexandroupoli) bir araya geldi.

Heyetlerin gündeminde ise Evros’ta yaşanan göçmen krizinde de gündeme gelen hatta Yunan basınında “Türklerin Yunan topraklarını işgal ettiği” şeklinde haberlerin de çıkmasına sebebiyet veren “Melissokomio” noktası vardı.

Evros İli’ne bağlı Ferecik’in (Feres) Melissokomio bölgesinde her yıl sonbaharda nehir suyuyla dolan ve 1923 haritalarına göre Yunanistan’a ait bir yer bulunuyor.

Kış aylarında suyla dolu olan bu yer, yazın kuruyor ve ortaya bataklığın yer aldığı bir adacık çıkıyor.

İki ülkenin heyetlerinin yaptığı görüşmelerde sınır çizgisinde bulunan Melissokomio noktasının harita üzerinde gösterilmesi konusunun ele alındığı belirtildi.

Heyetlerin bölgeyi de ziyaret ettiği ve yapılan görüşmeler sonrası hazırlanacak rapor ve sonuçların iki ülkenin Dışişleri bakanlıklarına sunulacağı ifade edildi.